Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

7 работи кои никогаш не треба да ги правите на интимните делови

Многу девојки не знаат од каде доаѓаат постојаните инфекции на интимните делови и без разлика на тоа колку често се проверуваат на гинеколог, завршуваат барем со една крема за ослободување од кандида.

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-01.jpg

Но, постојат неколку работи кои можеби ги правите, а штетат на здравјето на вашите интимни делови:

1. Никогаш не пробувајте да ги отстраните срамните влакна со крема за отстранување на влакна

Звучи очигледно, но многу гинеколози велат дека се сретнале со проблемот на оштетена кожа од креми за бричење.

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-1.jpeg

2. Не заборавајте добро да се пребришете

Како и останатите делови од телото каде имате влакна. Избегнувајте влажност по секоја цена.

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-2.jpeg

3. Не сте доктор

Не е паметно сами да си „препишувате“ лекови, најдобро е да го посетите вашиот гинеколог ако имате некакви проблеми.

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-3.jpeg

4. Пирсови

Некои девојки сакаат да го пробаат и овој тренд, но во ниту еден случај не е добра идејата, посебно не од здравствени причини.

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-4.jpeg

5. Не се обидувајте да мирисате подобро

Ова не значи дека не треба да се погрижите за хигиената на интимните делови, туку да избегнувате дополнителни хемикалии и парфеми. Тоа е исто како сами да барате да добиете инфекција.

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-5.jpg

6. Тесна облека

Ова веќе ни е добро познато, но трендот на тесна облека, посебно претесни фармерки, и понатаму продолжува.

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-6.jpg

7. Спреј

Никогаш не употребувајте, било какви спрејови на вашите интимни делови.

 

7-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-pravite-na-intimnite-delovi-7.jpg

 

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...