Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Здравје

5 навики со кои секојдневно го загрозувате здравјето на вагината

Можеби понекогаш ви се брза, но колку и да немате време, по туширањето би требало темелно да се исушите и да не се облекувате додека не сте целосно суви.

5-naviki-so-koi-sekojdnevno-go-zagrozuvate-zdravjeto-na-vaginata-001.jpg

Не треба ништо повеќе да објаснуваме – овие 5 работи се едно големо НЕ кога се работи за здравјето на вагината.

1. Носите долна облека додека спиете

Долната облека, посебно ако не е од природни материјали, е идеално место за развивање на бактерии. Заради тоа, кога можете спијте без неа.

2. Се бањате со агресивни средства и сапуни

Вагината е чувствителен орган, со уште почувствителна pH рамнотежа. Лошите и агресивни средства и сапуни може да го нарушат балансот и да дојде до многубројни инфекции. Избегнувајте ги сите производи кои не се намете конкретно за интимна нега.

3. Не се сушите после бањањe

Никогаш не се облекувајте пред да бидете целосно суви. Вишокот влага доведува до развој на бактерии и им го отвора патот на инфекциите, па облекувањето по туширањето одложете до го последна минута.

4. Сами ги решавате здравствените проблеми

Google не е ваш гинеколог, затоа какви проблеми и да ве мачат, најдобро е да побарате помош од специјалист.

5. Користите лубрикант кој всушност не е лубрикант

Разните масла кои можат да заменат лубрикант се лоша идеја. Освен што може да развиете инфекција, може да ја иритирате вагината и да го оштетите кондомот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Читањето книги пред спиење го подобрува квалитетот на спиењето, го намалува стресот, го подобрува расположението и ни помага да донесуваме подобри и поправилни одлуки,...

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Advertisement