Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Фитнес

Постои ли една вежба која сигурно без неуспех ќе ги обликува стомачните совршени?

Секој од нас по сите испробани режими и програми за вежбање, се прашува: Постои ли една вежба која сигурно без неуспех ќе ги обликува стомачните совршени?

sovrseni-stomacni-so-samo-1-vezba-01.jpg

За среќа постои позитивен одговор на ова прашање.

Мари Винзор, водачот на пилатес движењето и основачот на студиото Винзор Пилатес, објаснува дека постои токму една вежба која со сигурност ќе ги стопи мастите од стомачниот предел.

„Наизменичните стомачни се одлична вежба бидејќи ги активира сите стомачни мускули“ – вели Винзор.

Како се прави вежбата?

Погрижете се за неколку основни правила пред да легнете на подот. Подгответе се што е можно повеќе да го извртувате телото.

1. Легнете рамно на подот и останете извесен период така за да го опуштите р’бетот.

2. Ставете ги рацете на глава, држејќи ги една зад друга или со прекрстени прсти. Нека бидат потполно исправени и отворени.

3. Подигнете ги нозете во агол од 90 степени.

4. Десната нога подигнете ја кон градите, исправајќи ја левата нога. Истовремено извртете го горниот дел од телото кон вашата десна страна. Вашата десна нога и лева рака треба да се допрат.

5. Сега сменете ја страната. Левата нога со десната рака треба да се допрат.

6. Повторувајте ја вежбата по 5 пати на секоја страна.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...