Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Фитнес

Научно докажано: Не морате да вежбате за да ослабете

Сигурно веќе сте забележале како некои луѓе сосема малку или воопшто не вежбаат, а едноставно се слаби или многу лесно можат да ослабат. А, други пак, поминуваат часови во теретаната и повторно не успеваат да одржат добра форма на телото.

naucno-dokazano-ne-morate-da-vezbate-za-da-oslabete-01.jpg

Зад ова, колку и да ви се чини невозможно, постои логично објаснување кое се основа на едно интересно истражување.

Антропологот Херман Понцер се запрашал како ловците во Сахара кои имаат интензивни физички активности согоруваат еднаков број на калории како и Европејците кои работат во канцеларија.

И самиот научник бил изненаден од резултатите од неговото истражување. Според него, физичката активност воопшто не влијае на тоа дали ќе го изгубите вишокот на килограми.

Вежбите се добри за вашето здравје, но не ви гарантираат дека ќе ослабете, најважната работа е здравата исхрана. Односно, вежбите нема да ви помогнат, ако после нив јадете обемна и калорична храна.

Само комбинацијата може да ви даде ефикасни резултати.

Што мислите колку е теоријата на овој антополог вистинита?

Се согласувате со неа?

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...