Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Фитнес

4 едноставни но ефикасни вежби

Главна причина поради која луѓето се откажуваат од вежбањето се резултатите. Ретко кој е трпелив да ги дочека резулататите.  Напорни тренинзи, а салото никако да почне да се топи, обемот никако не попушта. Но решението се крие во упорноста но и начинот на вежбање. 

Ви претставуваме 4 едноставни но далеку ефикасни вежби…

Дигање на тегови
Дигањето тегови или железна шипка под брадата е опасно за рамената бидејќи лесно може да дојде до оштетување на нервите во тој дел, а често предизвикува и појава на хематом. Наместо тоа е подобро да земете мали тегови во двете раце и да ги кревате странично.

Туркање со нозете
Вежбата е многу поефикасна само ако нозете се кренати нагоре наместо во иста линија со телото. На овој начин притисокот врз колената, половината и грбот е премногу силен поради тесниот простор.

Влечење тегови
За правилно да ја изведувате оваа вежба потребно е време и сила. Затоа не се форсирајте да ја правите уште на почеток. Ризикувате да ги повредите рамената, вратот, а често доаѓа и до оштетување на ушите. Ваквите ризици не постојат доколку истата вежба ја правите пред лице.

Трчање по подвижна лента
Трчањето по подвижна лента е прогласена за најлоша вежба. Подобро е истото да земете да го правите во природа отколку на справа. Многу лесно ќе добиете воспаление на глуждовите во делот кај стапалата, а истовремено ќе страдаат и колената. Многу подобро е да возите на велосипед.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...