Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Uncategorized

Од коронавирус Почина Валас Руни, штитеникот на Мајлс Дејвис !

Валас Руни, легендарниот џез музичар и штитеник на Мајлс Дејвис почина на 59 годишна возраст. Причината за смртта е компликација од коронавирус.

Шпекулациите за неговата смрт најпрво се појавија на Фејсбук страната на музичката легенда со потекло од Филаделфија. До неговата смрт тој живеел во Њу Џерси.

Руни учел џез од Мајлс Дејвис од 1985, па се до смртта на Дејвис во 1991 година. Кариерата на Руни започнува во раните 80ти, како член на неколку музички состави.

Руни починал на 31 март, токму во американскиот епицентар на пандемијата од Ковид-19

Она што е интересно за овој музичар е тоа што во неговиот перформанс се чувствуваше влијанието на Мајлс Дејвис, кој на Руни му го дал најголемиот совет, а тој бил: ” Продолжи да свириш и не дозволувај никој да ти кажува што да правиш, како да свириш и како да мислиш, или тие ќе те отсвират тебе… наместо ти да ја свириш твојата труба”

Прочитај

Four Seasons

Јахтата Futura има хибридни мотори, надворешно стакло и форма на риба, заедно со многу други технологии кои ја хранат неговата одржливост… Најновиот концепт на...

Green Tea

Michael Korsго претставува најновиот машки мирис во својата колекција Extreme… Оваа линија веќе има Extreme Blue, Extreme Night, Extreme Rush, Extreme Speed, додека најновата...

Cotton Club

Со доаѓањето на Дејвид Церато во компанијата пред пет години, марката Montblanc за многу кратко време ја смени својата поделба за часовници… Префрлувајќи го...

Wall Street

Станува збор за Hanoi Golden Lake Нotel, кој е наречен така единствено заради навистина специфична причина. Според наводите, оваа 25-катна зграда е покриена со...