Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Uncategorized

3 вида храна со кои многу полесно ќе го добиете саканиот бронзен тен

Потемнетиот тен е совршен украс за кожата во лето. Сепак многу е важно добро да ја подготвите и заштитите кожата пред изложувањето на сонце, како однадвор така и однатре.

3-vida-hrana-so-koi-mnogu-polesno-kje-go-dobiete-sakaniot-bronzen-ten-01

Доколку сакате изедначен, бронзен тен ова се магичните сојузници од храната кои на вашата кожа ќе ѝ помогнат многу побрзо да дојде до посакуваниот тен.

1. Јајце

Јајцата се преполни со витамините А, Б и Д кои го регенерираат и хранат вашето тело, но и вашата кожа. Покрај омега-3 и омега-6 масните киселини, пријател на вашиот тен е и витаминот Б6, кој се наоѓа во жолчката, и заради кој кожата добива заштитен слој во форма на темен пигмент.

Јајцата можете да ги комбинирате со свежо сирење тоа содржи голема количина на калциум, кој, исто така, влијае на брзината на обновата и темнеењето на кожата, но и во комбинација со маслиново масло кои е одлично за ревитализација и регенерација на кожата.

2. Морков

Освен што е многу вкусен зачин, морковот е полн со состојки кои ја штитат кожата од штетните УВ зраци и ја подготвуваат за сончање. Главната состојка е секако бета-каротенот, која морковот ја поседува во големи количини. Кога бета-каротенот се претвора во витамин А кожата ја добива потребната заштита од изгореници така што се активира меланинот кој го дава бронзениот тен.

Најдобар начин за искористување на сите хранливи состојки е ако морковот се јаде свеж, изрендан во салата во комбинација со цвекло и зелка, но и во форма на зачин во јадења како на пример тиквички, кои се исто така пријатели на вашиот летен тен и здрава кожа.

3. Праска и лубеница

Летното освежување секако дека можете да го побарате во изладено овошје помеѓу кое секако тука се лубеницата и праските. Освен тоа што ќе ќе му ја пружат потребната хидратација на вашето тело, тие, исто така, се одличен извор на витамин А кој ги привлекува сончевите зраци и на тој начин се добива посакуваниот бронзен тен.

Лубеницата ги содржи и витамините Б и Б6 кои с4е, исто така, пријатели на вашата кожа и тен. Направете вкусна овошна салата од праски и лубеница, а по желба можете да додадете и зрело манго.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...