Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Лице

Совети за свеж и блескав изглед и по 40-тата година

Дали се шминкате на 40 години како да сте 20 години?

Можеби подобро не… Имено, многу техники и производи едноставно не се доволни за зрела кожа.

Затоа, наместо тоа, слушајте ги советите на уметникот за шминка – кој е специјализиран за жени над 40 години.

Едно е јасно: сите ќе остариме. Не може да се спречи – и не мора!

Дали треба конструктивно да се задржиме себеси млади? Благодарам, не!

Само заради ова ќе изгледаме постари отколку што сме. Наместо тоа, треба да ја прилагодиме нашата рутина на убавина на нашата возраст.

Она што беше добро за нашата кожа кога имавме 20 години, едноставно не беше доволно во четириесеттите години.

Значи, мора да ја прилагодиме нашата грижа на возраста, односно нашата возрасна кожа. Зрелата кожа значи дека дури и со шминка, не можеме повеќе да ја имаме истата рутина како 20-годишна возраст.

Сепак, покрај тоа што треба да ја прилагодиме нашата кожа со техники за шминка, ние исто така мора да го прилагодиме стајлингот, боите и алатките за да добиеме убав резултат. Елиса Маркам Јанс е уметничка за шминка специјализирана за жени над 40 години и ви ги носи следниве совети за убавина за зрела кожа …

This image has an empty alt attribute; its file name is 40-ubavina.jpg

Не на јаболчниците!

Уметникот за шминка советува: не нанесувајте руменило на јаболчиците. Поточно, може дополнително да го потенцираат знакот на времето. Наместо тоа, нанесете го лесно нагоре над нив – ова ќе му даде свеж изглед.

И нашата боја на кожа може да се промени со текот на времето. Затоа Елис ве советува да бидете внимателни во користењето на потопли или поладни нијанси на руменило.

Не ги заборавај веѓите!

„Добрата“ работа околу стареењето, тврди уметникот за шминка е дека не треба толку често да ги четкаме веѓите – ќе треба да ги нацртаме исчезнатите влакна.

Фокусирајте се особено на крајот на веѓите, бидејќи со возраста обично се запира нивниот раст. Затоа, не заборавајте да ги завршите веѓите – во спротивно веѓите ќе изгледаат премногу кратки.

Повеќе внимание на посветете на очните капаци! Многумина од нас мора да се справат со збрчканите очни капаци во зрелоста. Ставањето остава лесен тон на кожата на очниот капак и под веѓите дава илузија на поголеми очи. За малку да ги подигнете очите, нанесете потемна кафеава боја над вашата природна брчка на очните капаци. Ова ќе го подигне очниот капак нагоре оптички.

Прочитај

Four Seasons

Мистичната река во Јужна Америка, полна со возбуда и прекрасни животни … На пловидбата на втората најдолга река во светот, долга 6992 километри, ќе...

Green Tea

Некои луѓе едноставно се целосно посветени на својата работа, а совршен пример за тоа е Џим Бевериџ… Тој скоро наполни четириесет години работа, со...

Route 66

Range Rover 6×6, секако, со погон на сите шест тркала, изработен од компанијата T. Fotiadis Design е вистинско ремек дело. Станува збор за компанија...

Cotton Club

Брендот „ Louis Vuitton“ започнува нова колекција на кожни производи, дизајнирани од Виргил Абло, кои се дел од линијата „Таигарама“… Целиот опсег вклучува различни...