Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Лице

Сите зборуваат за миење на рацете, што се случува со миење на лицето?

Во последно време многу се зборува за миење на рацете. Но сепак, лицето е најмногу изложено на надворешни агенси, така што секогаш кога се миете треба да обрнувате внимание.
Вообичаено правило е дека лицето се мие двапати на ден, но не секој се придржува кон ова правило. Експертите велат дека тоа е во ред, затоа што зависи од вашиот тип на кожа, дали повеќе се потите и слично. Од друга страна, некои одат во крајност – од оние што се мијат „само за посебни прилики“ (да, има такви луѓе), до оние што се мијат 5-6 пати на ден.
Тековната состојба диктира, никогаш да не го прескокнувате миењето. Замислете сценарио на некој заразен со вирус на корона што кива близу вас и ситни капки кои завршуваат на вашето лице – миењето е составен дел на одржување на хигиената.

Луѓето со проблеми со мрсна кожа и акни се советуваат да го мијат лицето три пати на ден во нормални услови кога нема пандемија. Оние со сува кожа – двапати на ден. Сега кога постои ризик од зараза, ако сте останале надвор, кога ги миете рацете, измијте го и лицето. Користете бебешки сапун за да го измиете лицето, затоа што со миење секако го отстранувате површинскиот слој на кожата и дел од природните маснотии што кожата ги произведува за да се заштити. По миењето, заштитете ја кожата со навлажнувач, бидејќи со често миење кожата се суши, поради што настануваат брчки.

Прочитај

Wall Street

Piaget Altiplano Ultimate го пронајде своето место меѓу светските рекорди, сместувакќи 167 поединечни делови во куќиште длабоко 2 mm без било каков компромис. И...

Fine Living

Во изминатите неколку недели, New York е на насловите во сите вести и весници како град кој е најсилно погоден од корона вирусот… Ситуацијата...

Cotton Club

Долгогодишното лице на брендот Prada, моделот Freja Beha Erichsen, го освои водечкото место во својата нова кампања пред есен 2020…. Фотографирала David Sims, се...

Green Tea

Иноваторите од компанијата Matrix Industries ги слушнаа нашите поплаки и го креираа Juno – уред кој може инстант да ги разлади вашите омилени пијалоци....