Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Лице

Три домашни маски со мед за беспрекорна кожа на лицето!

Сите знаеме дека медот е една од најздравите намирници богати со аминокиселини, минерали и уште многу здрави состојки што чуда прават за нашето здравје.

Бројните витамини се дел од медот, а покрај витаминот Б и витаминот Ц, неизоставен дел од него се фолната киселина која е особено важна за сите бремени жени, но и за сите останати.

Чудесната моќ на медот е позната веќе со години поради што сосема оправдано го држи првото место меѓу драгоцените производи што живот значат. Покрај тоа што може да се консумира во кујната на бројни начини, медот може да се користи и за правење на различни маски за негување на кожата на телото и лицето.

Поради неговите антибактериски и антисептички својства, медот е одличен и во борбата со акните, но и со останатите кожени заболувања. Доколку сте обожавателка на маските за лице, тогаш сигурно сте забележале дека во многу од нив, медот е една од честите состојки.

Она што е најдобро, е тоа што токму една таква здрава маска за лице може да си направите дома.

За ваквата маска во домашни услови, потребни ви се неколку основни намирници за кои сме сигурни дека ги имате во вашата кујна.

1.Исцедете еден лимон и неговиот сок помешајте го со мед и малку овесни снегулки. Добиената смеса добро измешајте ја и нанесете ја на лицето. Оставете ја да стои 10 минути и потоа добро измијте го лицето со млака вода. Со тоа, не само што ја направивте кожата убава, туку ѝ направивте и одличен и здрав пилинг.

2.Медот, бананата и маслиновото масло се добитна комбинација за сувата кожа. Во еден сад, измешајте три лажици мед, три супени лажици маслиново масло и помешајте го сето тоа со една добро пасирана банана. Оваа смеса ставете ја на лицето и држете ја околу 30 минути, па измијте го лицето добро со млака вода.

3.Она по што медот е дополнително познат, е тоа што тој на многу лесен начин може да ви помогне во борбата против првите знаци на стареењето. Овојпат, не е потребно мешање на медот со други намирници, туку е доволно да земете чист мед и да го ставите на лицето. Натопете едно памукче во млака вода, исцедете го и ставете го на лицето за да ви се отворат порите. Оставете го медот 20 минути на лицето и потоа нежно отстранете го со топла вода, а потоа измијте го лицето со ладна вода за да ви се затворат порите.

 

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...