Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Лице

Домашни маски за нега на лице

Истакнете ja вашата природна убавина со помош на овие едноставни природни маски, за сите типови кожа,  кои загарантирано ќе ја подобрат текстурата на лицето. Природниот начин за нега на лицето е секогаш најдобар бидејќи сте сигурни дека масата не содржи никакви штетни состојки.

Ова се нашите предлози на природни маски за лице за сите типови кожа:

За сува кожа

Измешајте две лажици мед со една лажица  јаболков оцет. Откако добро ќе измешате, нанесете ја смесата на лицето и оставете ја да делува 15 минути. После тоа исплакнете го лицето со млака вода. Медот делува како природен навлажнувач и ја освежува кожата, додека пак јаболковиот оцет го одржува нормалното pH ниво на кожата.

 За мрсна кожа

Измешајте две лажици јогурт со една лажица сок од лимон. Добро измешаната смеса нанесете ја на лицето и вратот и оставете ја да делува 30 минути. Откако маската ќе се стврдни исплакнете го лицето со млака вода.. Кога маската се стврднува, исплакнете го лицето со млака вода. Јогуртот ги избледува флеките на лицето и ги чисти порите, додека лимонот помага во редуцирање на црнките и акните.

 За нормална кожа

Искористе внатрешност од банана или папаја. Нанесете ја смесата на лицето и оставете ја да делува 20 тина минути, а потоа исплакнете со млака вода. Сржта од папаја  длабински ја чисти кожата на лицето и помага при намалувањето на брчките. Истиот ефект го дава и бананата.

 

Прочитај

Route 66

Според наводите, славниот фудбалер, Златан Ибрахимовиќ, има богатство проценето на околу 200 милиони долари… Ова е токму она што му овозможило да направи голема...

Wall Street

Продажба на автомобили Ферари може да се поврзе со продажба на соништа … Сепак, кој меѓу нас не би сакал светло црвен V8 италијански...

Route 66

Варијантата на Alpina од најновата BMW 7 серија е 2021 B7 би-турбо – високо-технолошки, декадентен, брз , скап и луксузен седан, кој е единствен...

Cotton Club

Иако поговорката вели дека убавината е во окото на набљудувачот, сите можеме да се согласиме за фактот дека Софија Вергара е едноставно фасцинантна… Таа...