• Сподели на:

Домашни маски за нега на лице

___

Истакнете ja вашата природна убавина со помош на овие едноставни природни маски, за сите типови кожа,  кои загарантирано ќе ја подобрат текстурата на лицето. Природниот начин за нега на лицето е секогаш најдобар бидејќи сте сигурни дека масата не содржи никакви штетни состојки.

Ова се нашите предлози на природни маски за лице за сите типови кожа:

За сува кожа

Измешајте две лажици мед со една лажица  јаболков оцет. Откако добро ќе измешате, нанесете ја смесата на лицето и оставете ја да делува 15 минути. После тоа исплакнете го лицето со млака вода. Медот делува како природен навлажнувач и ја освежува кожата, додека пак јаболковиот оцет го одржува нормалното pH ниво на кожата.

 За мрсна кожа

Измешајте две лажици јогурт со една лажица сок од лимон. Добро измешаната смеса нанесете ја на лицето и вратот и оставете ја да делува 30 минути. Откако маската ќе се стврдни исплакнете го лицето со млака вода.. Кога маската се стврднува, исплакнете го лицето со млака вода. Јогуртот ги избледува флеките на лицето и ги чисти порите, додека лимонот помага во редуцирање на црнките и акните.

 За нормална кожа

Искористе внатрешност од банана или папаја. Нанесете ја смесата на лицето и оставете ја да делува 20 тина минути, а потоа исплакнете со млака вода. Сржта од папаја  длабински ја чисти кожата на лицето и помага при намалувањето на брчките. Истиот ефект го дава и бананата.

 


Оставете коментар

___