Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Лице

BB крема или CC крема – Што да одберете?

Без разлика на тоа што BB и CC кремите никогаш нема да ги заменат течните и камените пудри за комплетно шминкање, истите се идеални за жените кои наутро имаат само 30-на минути на располагање пред да излезат за на работа.

bb-krema-ili-cc-krema-shto-da-odberete-01.jpg

BB крема или „Blemish Balm“ е текстура која ја негува кожата, која помага да прикривање на неправилностите и раните, но што е најважно – го покрива црвенилото.

Ако благодарение на BB кремите исчезнат сите недостатоци на лицето, нема жена која нема да се чувствува убаво, а што е најважно нема да чувствува „тежина“ на лицето.

Практично ќе се чувствувате како воопшто да не сте ставиле шминка на себе, а ќе блескате и ќе изгледате одморено.

Откако се навикнавме на BB кремите, на полиците на козметичките продавници пристигна уште еден производ – понапредната верзија на BB кремите, CC кремите.

Кај некои брендови, кратенката СС означува „complete correction“, а кај некои „color control“.

Првата верзија се однесува на оние препарати кои овозможуваат подобро прикривање, скоро како течните пудри, но се полесни и подобри за лицето.

Втората верзија има повеќе состојки кои ги избелуваат дамките на лицето кои настануваат како резултат на хормонските промени или претераната изложеност на сонце.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...