Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Мода Фенг Шуи: Која облека произведува лоша енергија?

Фенг Шуи вели: Облеката што ја носиме има одредена енергија и може да има значително влијание врз нашите животи.

Можеби звучи неверојатно, но наше е да ве предупредиме.

1. Стара и развлечена облека

Според Фенг Шуи, старата и истегната облека има силна негативна енергија, што ни се чини многу логично. Развлечените работи може да доведат до сиромаштија, проблеми со финансиите, конфликти на работа, неуспех на работа и затоа навреме треба да се ослободите. Покрај тоа, Фенг Шуи не фаворизира стара облека, со зашиени рабови или искинати колена. Експертите веруваат дека тоа може да направи голема штета на вашата аура.

2. Црна облека

Негативната енергија ја привлекува и црната облека. Експертите велат дека темните нијанси можат да влијаат не само на психата, туку и на општата физичка состојба на телото. Тие привлекуваат депресија и осаменост, предизвикуваат чувство на умор, поспаност и вознемиреност. Се разбира, нема потреба целосно да се откажувате од црната облека. За да создадете рамнотежа, само додадете неколку светли детали.

3. Животински принт

Поддржувачите на Фенг Шуи веруваат дека животинскиот принт игра важна улога во облеката. Значи, тие советуваат да се откажете од животински свет, а исто така, според нив, овој принт може да направи едно лице да биде напнато, агресивно, немирно. Добра аура поседуваат работи со растителни и природни мотиви – цвеќиња, лисја, кои се изработени од природни материјали.

4. Облека со линии

Линиите, исто така, може да имаат негативно влијание врз вашата благосостојба. Линиите се пресекуваат низ енергетските зони и со тоа ја нарушуваат хармонијата во организмот. Ова може да резултира со проблеми со различен степен: од помали проблеми во работата,  до поголеми загуби.

5. Геометриски форми

Од истата причина, треба да се обидеме да ги избегнеме работите со геометриски форми. Кругови, триаголници, квадрати и посложени фигури прикажани на ткаенината создаваат енергија во бетонски рамки. Што добиваме како резултат? Слабост, замор, недостаток на идеи и инспирација, невнимание и апатија.

6. Асиметрија

Работите со изразена асиметрија исто така се сметаат за неповолни, бидејќи наводно го нарушуваат енергетскиот биланс во организмот. Премногу груби линии и остри агли предизвикуваат напнатост и нервоза.

8. Премногу тесна облека

Во тесна облека, не само што се чувствувате несигурни и воздржани, туку исто така има негативен ефект врз општата состојба на една личност. Ваквите работи ја одржуваат енергијата во рамката и ја спречуваат да избувне, што го прави лицето да се чувствува слабо и поспано во текот на денот.

П.С. Според Фенг Шуи, многу е важно да купувате облека кога сте во добро расположение.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...