Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

ЛЕТНИ ШЕШИРИ СПОРЕД ОБЛИКОТ НА ЛИЦЕТО: КОЈ МОДЕЛ НАЈМНОГУ ВИ ОДГОВАРА?

Шеширот како моден детал секако не треба да се запостави во ниту еден период од годината. Само водете сметка за материјалите од кои е направен!

Материјалот за летниот шешир треба да е лесен и природен. А освен што се шик, шеширите во летиот период имаат и функција да нè заштитат од силното сонце, а обликот и големината на шеширот којшто ќе го ставите на главата треба да бидат во хармонија со обликот на вашето лице, а потоа и со модната комбинација.

Овално лице

Жените со овално лице се вистински среќнички кога се работи за шеширите. Сите модели им прилегаат добро. Па така, тие имаат можност да бидат и повеќе храбри, и може да експериментираат и да пробаат дури и некои помалку необични облици.

Долгнавесто лице

За визуелно да го скратиме долгнавестото лице, шеширот со широка стреа е најдобар избор, како на пример панама шеширите. Асиметрични, или оние со цвет, помагаат лицето да не изгледа толку долгнавесто. Ѕвонестите шешири пак се одлични за ваквиот облик на лицето бидејќи нивната стреа го прекрива челото во потполност.

Округло лице

Најдобар модел за ваквото лице е оној којшто е малку издолжен и има стреа со средна големина, а такви се токму каубојските модели или федора шеширите. Исто така федора шеширот со асиметрична стреа дополнително ќе го издолжи округлото лице. Избегнувајте ги меките линии со спуштена стреа, бидејќи така вашето лице ќе изгледа пошироко.

Правоаголно лице

Најдобар модел во овој случај се шеширите со голема стреа. Уште и ако малку го закривите шеширот на едната страна, дополнително ќе ја ублажите потенцираната вилица.

И уште едно убаво и практично нешто во врска со шеширите, е дека кога сте без фризура, секогаш може да го ставите, бидејќи тој и на најобичниот аутфит му дава впечатлива нота.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...