Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Италијанскиот дизајнер на чевли уште една жртва на коронавирусот

Италијанскот дизајнер на чевли Серхио Роси почина на 84 годишна возраст. Откако бил примен во болница пред неколку дена во Чезена, град во областа Емилија-Ромања која е еднa од најпогодените области од пандемијата со коронавирус, беше објавена веста дека веројатно починал од оваа болест.

Неговите чевли во своите колекции ги користеа дизајнери како Версаче, Долче и Габана, а ги носат и славни личности како Ријана, Парис Хилтон, Лора Дерн, Аријана Гранде…

Чевларскиот Занает Роси го научил од својот татко, а во 1966 почнал да ги продава своите креации во продавници во Болоња, пред да го лансира својот истоимен бренд во 1968 година.

Во 1999 година, брендот Серхио Роси беше продаден на групацијата Гучи, сега познат како Kеринг, еден од најголемите светски модни конгломерати , а потоа, во 2015 од Керинг на Европската инвестициска куќа Инвестиндустриал.

Дизајнерот ги сакал жените и бил способен да ја долови женственоста на единствен начин. Никогаш не претерувал, секогаш имал добар вкус. Чевлите му се секогаш за носење, а не се задоволувал додека не ги доведе до перфекција. Тие за него не биле само моден додаток. Еднаш изјавил дека сака да создаде совршена екстензија на женската нога.

Минатиот месец Роси донирал 100 000 евра во една миланска болница како помош во борбата против коронавирусот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement