Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

Знаете ли зошто се штрекнувате кога спиете?

Штрекнувањата во сонот се поврзани со нервите, односно со нивното надразнување. Но, тоа не значи дека сигнализираат некоја болест. Понекогаш сред ноќ се будите поради тресењето на рацете, нозете или пак на целото тело.

Станува збор за физиолошка реакција и најчесто се случува кога мускулите се опуштаат, веднаш на почетокот на сонот. Колку сте поуморни, толку штрекнувањата се почести и посилни.

Нервните мускулни реакции се поврзани со соновите. Доколку сонувате каква било активност, можно е да ви треперат одделни делови од телот. Тоа е силата на потсвеста која останува будна дури и кога спиеме.

Истото се случува и ако ве болат некои делови на телото – треперењето во тој случај ќе биде реакција на вашето тело на болка и така ќе ја намалите непријатноста.

Штрекнувањето во сон може да ве разбуди, па за да го спречите или намалите тоа, докторите советуваат:

-Избегнувајте стресни ситуации бидејќи се голем непријател на здравјето.

– Пред спиење испијте липов чај или слична билна мешавина за да ви се опушти телото пред да си легнете.

– Топла купка пред спиење исто така помага во опуштање на телото.

– Обидете се да легнете на време и да спиете по 8 часа дневно.

Прочитај

Wall Street

Понекогаш пандемија, здодевност и премногу слободно време, можат да донесат луди идеи… Ова е точно случајот со златарникот од Мичиген, Џони Пери, чија продавница...

Green Tea

Ние ви споделуваме листа на пет видови на лекови кои дефинитивно треба да ги имате со вас на одмор во случај на најчести летни...

Route 66

Кога станува збор за транспортните средства, Џејмс Бонд е најпознат по неговиот вкус поврзан со автомобилите… Меѓутоа, ако компанијата Триумф праша нешто, моторите би...

Route 66

Bugatti Chiron е вистинско инженерско чудо што покажува што може да се постигне кога автомобилскиот инженеринг се движи кон апсолутна граница. Речиси секоја компонента...