• Сподели на:

За невозвратената љубов виновни се хормоните

___

Невозвратената љубов има свое хемиско објаснување, категорични се експертите.

Според нив, виновниците за скршени срца се два хормони – мелатонин и аргинин-вазотоцин.

Мелатонин

Тој се нарекува уште хормон на спиењето и се синтетизира од епифизите. Кога количеството во организмот ќе стане преголемо, тој почнува да го потиснува производството на допамин, затоа човекот се чувствува мизерно.

Аргинин-вазотоцин

Недостатокот на аргинин-вазотоцин пак ги прави луѓето потиснати. Регулирањето на овие два хормони може да ја излекува и најтешко невозвратената љубов, категорични се експертите.iphone porn. Како да се опорави нивното ниво во организмот? Еве листа на храна која што треба да ја консумирате почесто:

Цреши

Банани

Бадеми

Пченкарен леб

Каша

Печени компири

Чај од камилица


Оставете коментар

___