Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

9 причини поради кои треба да пиеете сок од домат секој ден

Домат најчесто се користи за салати или сокови. Меѓутоа, ретко го пијат како сок. Тоа е голема грешка. Овој сок има корисен ефект врз целото тело и е вистинска ризница на здравјето.

1) Содржи многу витамини

Свеж сок од домати е одличен извор на витамините А и Ц. Редовното конзумирање на сок ќе ви спречи каков  било проблем со видот, ќе ви се подобри имунолошкиот систем и ќе им помогнете на здравјето на забите и коските.

 2) Го спречува ракот

Домат е одличен извор на ликопен, кој ја спречува појавата на неколку различни типови на рак, меѓу другото рак на белите дробови, рак на дојка, простата и панкреас.

3) Ги штити од болести на срцето

Доматите се богати со витамин Б6. Се верува дека витаминот го разбива хомоцистеин, амино киселината, која доведува до оштетување на крвните садови, а со тоа доведува до болест на срцето.

4) Го намалува холестеролот

Благодарена ниацин, сокот од домат го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта и го зголемува нивото на добриот.

5) Помага во губење на тежината

Влакна во доматите дава чувство на ситост, и ќе ви бидат од голема помош ако сте на диета.

6) Го чисти телото од токсини

Во нашето тело постојат бројни токсини и адитиви во храна која ја внесуваме. Доматите им помагаат на бубрезите и црниот дроб, а со тоа и чистење на телото.

7) Ги уништи слободните радикали

Само една чаша сок од домати на ден ќе го спречуваат создавањето на слободните радикали во организмот, кои се одговорни за појава на многу болести, па дури и рак. Доматите се одличен извор на антиоксиданси кои можат да ја спречат работата и создавањето на слободните радикали.

8) Го подобрува тенот

Може да се пие сок, и може да се примени на кожата. Тоа ќе ви помогне ако имате проблем со акни и проширени пори.

9) Го поттикнува варењето

Ако имате проблем со варењето на храната, овој сок сигурно ќе ви помогне. Овој сок ќе ви го олесни варењето на храната и повеќе нема да страдате од запек.

Прочитај

Fine Living

Доколку целата приказна околу корона вирусот ви се досади, зедно со мерките за социјална дистанца и едвај чекате да лутате по шума, имаме една...

Wall Street

Гигантски ТВ и понатаму ја нуди познатата елеганција и естетика на познатиот дански бренд… Bang & Olufsen брендот изгради своја репутација со мешавина на...

Fine Living

Новата Oceanco јахта, Esquel концепт е бестрашен модел дизајниран да ги истражува најоддалечените океани во светот…. Новата Oceanco јахта, Esquel концепт екстремна експедиција има...

Four Seasons

Cheval Blanc St Tropez ни дава многу причини за да се вљубиме во него… Како прво, тоа е луксузен рај на обалата на Средоземното...