Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

Кога се жените најпривлечни за мажите

Привлечноста е пресудна во потенцијалното спојување на две личности. Но што е пресудно за кога станува збор за постоење на привлечност, односно, што може да ја „убие“ привлечноста што мажите ја чувствуваат кон жените?

Истражување на оваа тема и меѓучовечки односи воопшто, покажа кога сме најмалку привлечни за спротивниот пол, што особено е изразено кога станува збор за тоа како мажите ги гледаат жените.

Резултатот е дека најголем фактор е стресот, односно кога сме под стрес најмалку сме привлечни за спротивниот пол. Бидејќи стресот ја менува и перцепцијата, личноста што под стрес почнува да го гледа (потенцијалниот) партнер во негативно светло, што значи привлечноста е намалена и од спротивната страна. Исто така, стресот лошо влијае на сомоувереноста што во голема мера ги намалува шансите за почеток на некаква врска.

Стресот особено влијае на привлечноста на жената во очите на мажите – дури и да станува збор за физички атрактивна жена, доколку е нервозна или под стрес, мажите бегаат подалеку од неа.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Ако не се плашите од висина и би уживале во животот на самиот врв на светот, еве ви можност да го сторите тоа …...

Four Seasons

Атрани е мал град на италијанскиот брег Амалфи за кој повеќето никогаш не чуле. Но, само еден поглед кон оваа прекрасна дестинација е доволно...

Cotton Club

Секое појавување на Кендал Џенер прави да посакаме веднаш да го повториме нејзиниот стајлинг. Минатиот вторник, манекенката во придружба на нејзините сестри Кајли и...

Fool Moon

Тие се харизматични, неверојатни и магични – жените родени во овие 3 хороскопски знаци се најпривлечни! Можеме да и пристапиме на астрологијата од различни...

Advertisement