Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Кои се најтешките прашања на интервју за работа?

Според истражување направено од Association of Accounting Technicians, во кое учествувале повеќе од 2.000 испитаници во Велика Британија, направена е листа од десетте најтешки прашања што работодавците ги поставуваат за време на интервју за вработување, пренесува Time.

Ова се десетте најтешки прашања што можат да бидат поставени за време на интервју за работа:

1. Кои се твоите слабости?

2. Опиши се себеси со три збора

3. Ако беше овошје или зеленчук, што ќе беше и зошто?

4. Зошто треба баш тебе да те избереме за работното место?

5. Опиши го периодот во кој си доживеал неуспех

6. Од каде ја користиш силата?

7. Ако беше сладолед, кој вкус ќе го одбереше и зошто?

8. Кое е твоето најголемо достигнување?

9. Зошто аплицираше за оваа работа?

10. Како можеш да придонесеш во тимот?

Прочитај

Green Tea

Се разбира, наводнување на растенијата и оптималното ниво на светлина се некои од најважните фактори кои ги одржуваат во живот, но ако сакате да...

Fine Living

Иако е лесно да се придржувате до пропишани мерки како физичка оддалеченост и да носите маска, додека патувате со авион е многу потешко, особено...

Cotton Club

По долгиот годишен одмор, Џенифер Лопез се врати на деловните обврски. Латиноамериканската дива моментално снима видео за нејзината нова песна во Њујорк. Тоа е...

Green Tea

Изложеноста на високи температури и екстремна топлина во текот на подолг временски период може да го постават вашето тело во состојба на прегревање. Ова...