Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Како да бидете продуктивни

ТЕЛО

 • За да го избегнете стресот: трчајте, пливајте, играјте.
 • Спијте повеќе, така ќе сработите повеќе.
 • Дремнете кога ќе снемате енергија, се разбира ако имате шанса за тоа.

healthy-mind-healthy-body

 

УМ

 • Водете се според правилото 80/20. Размислете: 20% од која завршена работа = 80% резултат.
 • Фокусирајте се на важното, потиснете го итното.
 • Одредете го резултатот пред да почнете со задачата.
 • Запишувајте ги сите генијални идеи кои ви паѓаат на памет, а на кои не можете да работите во моментот.
 • Елиминирајте ги тривијалните одлуки, како на пример што да облечете.
 • Научете да игнорирате.
 • Направете прв драфт, без разлика што може да биде несоодветен. Не можете да ревидирате празна страница, нели?
 • Вашето време е пари. Имајте го ова секогаш на ум.

 

Planning-Your-Day-from-Start-to-Finish

 

РАСПОРЕД

 • Прво правете ги едноставните работи.
 • Направете листа на дневни приоритети.
 • Создадете си дневна рутина, која е најодговарачката за вас.
 • Не состанчете, освен ако не се однесува на нешто каде вашето присуство е задолжително.
 • Подобро е работите да бидат завршени отколку совршени.

 

o-HEALTHY-FOOD

ХРАНА

 • Создадете си дневни мениа и држете се до нив.
 • Јадете здрава храна.
 • Нарачувајте за да не губите време.

 

6a00e54ed05fc288330115724a0e49970b-800wi

 

ОБЛЕКА

 • Дефинирајте си го стилот.
 • Носете квалитетни материјали, а кожата ќе ви биде благодарна.
 • Доколку поминувате поголем дел од времето во канцеларија и често се случува да имате ненајавени состаноци, подгответе си комбинација која можете да си ја чувате во вашата канцеларија. Така, секогаш ќе бидете подготвени.
 • Ослободете се од она што не го носите веќе подолго време.

 

icons_dusseldorf

 

ТЕХНИКА

 • Лимитирајте го времето за одговарање електронска пошта. Одговарајте по еден мејл на две минути.
 • Ако не ви е комплетно јасен мејлот или што се бара од вас, не одговарајте. Оставете го истиот за подоцна.
 • Не одговарајте на мобилен, доколку не е нешто навистина многу важно.
 • Користете ги кратенките на тастатурата. Ќе добиете во време.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

По кратка пауза поради коронавирусот, Меланија Трамп повторно му се придружи на сопругот на претседателската турнеја. Како и секогаш, таа го поддржа својот сопруг...

Cotton Club

Комбинациите на облека на sвездите на уличниот стил имаат многу да ни кажат за модата и трендовите секоја сезона, а тоа не се однесува...

Fool Moon

Серијата „Сексот и Градот“ својата прва епизода ја емитуваше за 6 милиони гледачи ширум светот на 6 јуни 1998 година. Со текот на времето,...

Fine Living

Statement лустерите се хит дизајн за ентериер веќе некое време. Ова се раскошни висечки уреди кои го осветлуваат и разубавуваат домот. Лустерите некогаш се...

Advertisement