Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

интересно

Зошто менструалните циклуси на најдобрите пријателки им се синхронизирани?

Дали некогаш ви се случило да бидете големо женско друштво и сите да имате циклус баш во истиот период? Велат дека на најдобрите пријателки секогаш им се синхронизира циклусот, но зошто е тоа така?

zoshto-ciklusite-im-se-sinhroniziraat-na-najdobrite-prijatelki-01.jpg

Зошто се случува ова? Не е како да се синхронизираме и во други работи.

Многумина би рекле дека е добро што нашите тела го прават тоа, бидејќи така некој ве разбира буквално и физички и емоционално.

Не станува збор за наша фантазија или за некој урбан мит, ова навистина се случува и постои добра причина за тоа.

Причината потекнува од нашите предци.

Едно старо научно истражување кое било правено на 135 жени кои спиеле заедно во кампус открива дека циклусите навистина по некој период се синхронизираат.

Истото се случува и кај животните.

Целта на оваа синхронизација, според научниците е група на жени сите заедно да станат сексуално рецептивни и да не бидат двоени од страна на мажите.

Во животинското царство на тој начин се спречува доминантниот мажјак да преземе контрола над сите женки во групата заради темпирањето на нивната сексуална рецептивност.

Во основа, самата мајка природа направила заштитна мерка за да биде сигурна дека нема да бидеме третирани како сексуални објекти само затоа што моментално сме во циклус.

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...