Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

интересно

25 неверојатни психолошки факти: Колку сме посреќни, толку помалку ни се спие

Учењето на нови работи за Вас и за луѓето околу вас, секогаш е интересно и забавно, посебно кога станува збор за разбирање на психологијата која стои зад нашето однесување и изразување.

25-neverojatni-psiholoshki-fakti-kolku-sme-posrekjni-tolku-pomalku-ni-se-spie-01.jpg

Неколку интересни психолошки факти кои ќе Ви помогнат да се разберете себе и луѓето околу Вас:

1.Секое пријателство кое се основало помеѓу 16 и 28 години има поголеми шанси да биде долготрајно.

2. Жените преферираат мажи со подлабоки гласови бидејќи изгледаат посамоуверени и понеагресивни.

3. Луѓето кои даваат најдобри совети се оние со најмногу проблеми во животот.

4. Колку е поинтелегентна личноста, побрзо размислува и има понеуреден ракопис.

5. Нашите емоции не влијаат на тоа како комуницираме. Спротивно, начинот на кој комуницираме, влијае на нашите емоции.

6. Начинот на кој една личност се однесува со угостителски работници говрои многу за нејзиниот карактер.

7. Луѓето кои имаат посилно изразена грижа на совест многу подобро можат да ги разберат туѓите мисли и емоции.

8. Мажите ен се посмешни од жените- само кажуваат повеќе шеги без да се грижат за тоа дали на некој му се допаѓа нивниот хумор или не.

9. Срамежливите луѓе не сакаат да зборуваат за себе, но сакаат да направаат како другит едобро да ги познаваат.

10. Жените имаат дупло повеќе рецептори за болка од мажите, но имаат повеќе толеранција на истата.

11. Слушањето на музика со повисока фрекфенција може да ве смири, релаксира и да ве направи посреќни.

12. Ако не можете да размислувате навечер, станете ,запишете ги мислите кои ви се вртат во глава и полесно ќе заспиете.

13. Утринските и вечерните пораки го активираат оној дел од мозокот кој е одговорен за среќата.

14. Ако правите работи кои Ве плашат на крајот од денот ќе се чувствувате посреќни.

15. Просеечното време во кое една жена може да чува тајна е 47 часа и 15 минути.

16. Луѓето кои се обидуваат да ги направат другите среќни, се најосамени.

17.Колку сме посреќни толку помалку ни се спие.

18. Кога држите рака на некој кој го сакате, поотпорни сте на болка и помалку се грижите.

19. Интелигентните луѓе имаат помалку пријатели. Колку сте попаметни, толку сте поселективни со луѓето со кои се дружите.

20. Бракот со најблискиот пријател ја намалува шансата за развод до 70%.

21. Жените кои имаат повеќе мажи за пријатели, почесто се во добро расположеие.

22. Луѓето кои зборуваат два јазици, свесно можат да ја променат својата личност, односно начинот на кој се однесуваат.

23. Самотијата е подеднакво штетна како да се испушиле 15 цигари во еден ден.

24. Патувањата го намалуваат ризикот од болести и срцев удар.

25. Луѓето изгледаат поатрактивни кога зборуваат за работи кои навистина ги интересираат.

 

 

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...