Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

10 златни правила кои ќе ви го прошират просторот во домот

Уредување на домот – комплицирана работа, која колку што носи нервози и двоумења, исто толку носи убавина и радост.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-001.jpg

Уредувањето носи некое посебно задоволство,веројатно зошто создавате простор кој можете да го наречете ,,дома”.

А, бидејќи во се постојат златни правила и работи кои се забранети, вреди да ги почитувате следните 10:

1. Завеси од плафонот

Ако ги закачите завесите високо на плафонот, наместо над прозорот, тој може да изгледа визуелно поголем,а со тоа добивате повеќе светлина.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-1.jpg

2. Посебна табла за магнети

Наместо да правите визуелен хаос од магнети на фрижидерот, закачете една табла веднаш до него. На тој начин колекцијата ќе биде организирана.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-2.jpg

3. Шкафчињата за чевли се задолжителни

Покрај тоа што чевлите ќе го изгубат првобитниот изглед, верувајте дека и најширокиот ходник ќе изгледа несредено и конфузно ако има расфрлани чевли наместо мали шкафчиња.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-3.jpg

4. Одберете светол тапет со вертикални дезени

Добро ви е познато дека темните ѕидови визуелно го смалуваат просторот, но истото важи и за хоризонталните дезени кои го затвораат просторот. Ако сакате светла и удобна соба, одбирајте тапети во пастелни нијанси и вертикални линии.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-4.jpg

5. Користете комплет крпи и пешкири

Чудно, но сите работи кои се распар, прават просторот да делува натрупано и несредено.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-5.jpg

6. Одбирајте мебел за ногалки

Фотелја, тросед, масичка или полици – сè нека биде барем неколку сантиметри над подот. Самото струење на воздухот создава чувство дека просторот е поширок.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-6.jpg

7. Кутии за организација

Ништо не оставајте по полиците освен ако не е добро средено по кутии.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-7.jpg

8. Широк тепих

Се верува дека колку што е помала собата,толку помал треба да биде и тепихот,што е многу погрешно.Всушност, сите тие мали чергички го ,,јадат” просторот, отколку ако ставите еден голем и минималистички тепих.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-8.jpg

9. Организирана козметика

Никогаш не ги оставајте производите покрај огледалото или на полици. За да ги организирате сте тие ситници,користете табла за магнети. Така дури и кога сте во брзање имате дел од секунда да ги закачите на неа.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-9.jpg

10. Лустерите не се паметно осветлување

Големите лустери многу лесно може да го проголтаат просторот. Наместо нив користете вградени сијалички во плафонот – визуелно го прошируваат просторот.

10-zlatni-pravila-koi-ke-vi-go-prosirat-prostorot-vo-domot-10.jpg

 

 

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...