Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

20 работи кои не смеете да ги пропуштите кога ќе ја посетите Шпанија

Шпанија е добро позната по својата уникатна архитектура, убавите крајбрежја и свежата морска храна.

Па ако се одлучите да ја посетите барем еднаш во животот, мала е можноста дека ќе имате можност да уживате во севкупната убавина на оваа медитеранска земја.

За среќа, постојат работи кои дефинитивно имате можност да ги искусите, односно има што да видите и што да пробате.

Ова се дел од тие работи кои ќе ви ја направат посетата на Шпанија неверојатна:

1. Прошетајте се низ мистериозните соби на Алхамбра, тврдината која се наоѓа во Гранада, а датира од времето на маврите.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-1.jpg

2. Цела ноќ танцувајте во некој од најпознатите клубови во Ибица.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija2.jpg


3.
Искачете се на врвот на кулата Гиралда во Севилја за да уживате во прекрасната глетка над градот.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-3.jpg

4. Уживајте во белите песочни плажи на крајбрежниот град Коста дел Сол.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-4.jpg

5. Испробајте го едно од најпознатите предјадења на Шпанија – Тапас кои се прават од речиси сè.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-5.jpg

6. Посетете го музејот на Дали во Фигуерес.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija6.jpg

7. Погледнете некој фудбалски натпревар на Реал Мадрид на стадионот Santiago Bernabéu.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-7.jpg

8. Подгответе се за едно невообичаено искуство – цели да бидете потопени во домати за време на масивниот фестивал La Tomatina кој секој август се одржува во Бунол.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-8.jpg

9. Искачете се на врвот на планината Монтсерат близу Барселона.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-9.jpg

10. Прошетајте се низ големиот пазар El Rasto кој се случува секоја недела во Мадрид.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-10.jpg

11. Пробајте Паеља – деликатесот на Валенција.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-11.jpg

12. Почувствувајте го ритамот на фламенкото во Севилја.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-12.jpg

13. Прошетајте се во еден од најголемите паркови на Мадрид, Buen Retiro, каде се наоѓа стаклената градина која била изградена во 1887-та година за да се чуваат растенија од Филипините.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-013.jpg

14. За во искуството да внесете малку култура, прошетајте се низ Гугенхајм во Билбао. Самата градба е доволна за воодушевување.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-14.jpg

15. Пробајте ја најдобрата шунка во светот. Шпанија произведува различни врсти меѓу кои, jamón ibérico и jamón serrano.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-15.jpg


16.
Скијајте на снежните падини на Сиера Невада.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija16.jpg


17.
Пробајте го кафето на плоштадот Plaza Mayor во Мадрид.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-17.jpg


18.
Погледнете како изгледа Корида во Памплона.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-18.jpg

19. Почестете се со свежа морска храна во северо-западните региони на Галиција.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-19.jpg


20.
Пробајте еден од ролеркоустерите во PortAventura, најголемиот забавен парк во Шпанија.

20-raboti-koi-ne-smeete-da-gi-propushtite-koga-kje-ja-posetite-shpanija-20.jpg

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...