Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Зошто треба да јадете цвекло?

Цвеклото е уникатно, бидејќи има висока содржина на анти-канцерогени супстанции и каротеноиди. Овој зеленчук е исто така одличен извор на фолна киселина. Со ова, цвеклото го штити организмот од предвремено стареење и помага во борбата против многу болести.
Betacyanin тоа е пигмент кој ја дава црвената боја. Овој пигмент се апсорбира во крвта и ја зголемува способноста на крвта да пренесе кислород до 400%. Не ги фрлајте листовите од цвеклото. Тие се богати со бета-каротин, фолна киселина, хлорофил, калиум, витамин Ц и железо. Од листовите може да се направи сок или да се подготвува како спанаќот. Лековити својства на цвеклото се:
– Цвекло е традиционален лек за леукемија. Овој зеленчук содржи амино киселина betaine, која има антиканцерогени својства. Терапијата, која вклучува дневна доза од сок од цвекло или рендано цвекло ќе има позитивен ефект на леукемија и многу други видови на рак.
– Редовното консумирање на цвекло помага против болестите предизвикани од оксидативен стрес.
– Влакната, кои ги содржи цвекло, може да го намалат крвниот холестерол и до 40%.
– Познато е дека цвеклото го нормализира крвниот притисок.
– Цвекло помага да се зачува еластичноста на артериите. Редовното консумирање на цвекло, може да помогне во спречување на проширени вени.
– И покрај тоа што износот на железо кое се содржи во цвекло не е многу висок, квалитетот е одличен. Железото, од цвеклото е моќна алатка за чистење на телото од токсини и за создавање крв. Затоа цвеклото е ефикасено во лекување на многу болести предизвикани од токсините.
– Цвекло е особено препорачливо за трудници поради висока содржина на фолна киселина. Фолната киселина може да спречи многу болести кај новороденчињата.
– Сокот од цвекло јаподобрува функцијата на црниот дроб и жолчката и спречува констипација.
– Сокот од цвекло во комбинација со морков, е одличен лек за проблемите со бубрезите и жолчно кесе.
– Познато е дека цвекло може да помогне и кај многу други болести: главоболка, забоболка, дизентерија, исхемија, проблеми со кожата, менструалната болка.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали сте изненадени? Белите заби се идеални за убавината. И повеќето се стремат да ја постигнат познатата „холивудска насмевка“. Сепак, дали е тоа добро...

Cotton Club

Славниот актер, продуцент и производител на пенливо вино, се испроба во улогата на моден дизајнер, благодарение на новата соработка со брендот Brioni… Холивудскиот миленик...

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Advertisement