Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Список на „грицки“ што ќе спречи да се поправите за време на изолацијата

Една неодамнешна студија спроведена во Шпанија покажа дека телото неизбежно ќе страда од ефектите на постојан престој дома и намалено движење. Експертите проценуваат дека луѓето ќе се здобијат со просечно од 3 до 5 кг.
Еден начин да спречите да се здебелите за време на вашиот период на изолација е да тренирате дома, а друг е да се грижите за тоа што јадете – избор на поздрави оброци.
„Колку подолго се ограничуваме во домовите, толку повеќе расте тензијата, здодевноста расте и повикот од фрижидерот е се погласен“, напиша нутриционистот Карлос Риос, во еден од своите објавувања на Инстаграм. Тој предложи список на закуски, некои со малку калории и некои со одличен извор на енергија. „Ако редуцирано се движите деновиве, тогаш не треба да ги јадете другите“, напиша тој.
Ако веќе мора да јадете за да ја смирите психата, уживајте во следново:

Грашок
Јогурт
Шери домати
Печена пченка
Кромид
Морков
Кисели краставички
Аспарагус
Маслинки
Овошје
Пуканки
Ротквица
Сурова црвена пиперка
Кафе
Вода со овошје
Чоколадо црно (85%)
Сушено овошје
Хумус
Свежо сирење
Интегрален леб

Прочитај

Four Seasons

Од Патагонија до Тасманија, овие дванаесет оддалечени одморалишта се дизајнирани да одржуваат далечина и да извлечат максимум од самотија и приватност… Долго пред зборовите...

Wall Street

Секој маж сака да мириса убаво, а секоја жена сака намирисан маж. Затоа е многу важно да изберете парфем што ќе ве направи среќни....

Fine Living

Можете ли да си го замислите животот, во кој излегувате во дворот пред вашата куќа и се качувате во вашата луксузна јахта, со која...

Fool Moon

Лего додаде уште една неверојатна серија на својата Technic линија – истата со помош на Bugatti Chiron претставена во 2018 година, на која постојано...