Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Еве како да останете во форма овие денови, кога се движите помалку од вообичаеното.

Вежби за кои не е потребна специјална опрема или премногу време се идеални додека сте дома.

Деновиве веројатно само одите до маркет и остатокот од вашето време го поминувате на дезинфекција на сè во куќата, но треба да одвоите и малку време за себе.

Имаме добар предлог за вас, обидете се со „burpees“, вежба која подразбира изведување на неколку движења по ред, во основната верзија тоа се чучњеви и скок нагоре со испружени раце.

Ако правилно изведувате „burpees“, потребни ви се само десет минути на ден, секој ден, а резултатите ќе ги забележите многу брзо. Затоа оваа вежба е одлична за луѓе кои генерално се многу зафатени.

Дополнителна придобивка е што воопшто не ви треба додаток! Сè што ви треба е малку простор во собата за да можете да се истегнете на подот. Главната „алатка“ е вашето тело.

Кои се придобивките од „burpees“? Брзо зајакнување на мускулите на целото тело, согорување на голем број калории за краток временски период, подобрување на флексибилноста, јачината и издржливоста, подобрена координација и рамнотежа и позитивен ефект врз кардиоваскуларниот и респираторниот систем.

За почетниците, вежбите може да се направат без скок. Кога малку ќе влезете во форма, воведувате и скокови, кои треба да бидат што е можно повисоки.

И кога оваа вежба ќе ви стане навика, обидете се да го забрзате темпото и сторете го тоа што е можно побрзо, дајте си минута или две и направете повеќе повторувања.

За време на тренингот, исто така, обрнете внимание на дишењето: спуштање на телото надолу – вдишување, движење од подот – издишување, кревање на телото нагоре – вдишување, скокање нагоре – издишување.

Бидејќи ова е исклучително динамична активност, најубаво е да се прави наутро.

Прочитај

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...