Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Чудотворниот витамин Д : Зошто ни е потребен?

Во денешно време, многу е важно да одржуваме рамнотежа во организмот и да го зачуваме имунолошкиот систем за борба против сите вируси. Витаминот Д игра многу важна улога во оваа борба.

Витаминот Д е важен за здравјето на секоја личност, а многу студии покажаа дека надополнувањето на истиот постојано може да спречи опасни заболувања како што се карцином, дијабетес и остеопороза. Витаминот Д е потполно бесплатен, бидејќи телото го создава во контакт со сончева светлина, но во текот на зимата скоро секое лице е дефицитарно.

Студиите покажуваат дека главните симптоми за недостаток на витамин Д се постојаниот замор, нервоза, чувство на не доволен мотив, депресија, мрзеливост, блед тен, не доволна способност за вршење обични работи, проблеми со концентрација и зголемен апетит. Можете да го земате витаминот Д како додаток во исхраната во текот на зимата, но и преку  храната која е во изобилство. Сардини, лосос, туна, јајца, млеко, рибино масло, скуша и печурки, овие намирници се богати со витамин Д, а експертите препорачуваат да се обидете да го фатите секој сончев зрак во текот на зимата и да го оживеете вашето тело со прошетка по природа.

Витаминот Д е исклучително важен витамин кој има моќни ефекти врз неколку системи во вашето тело. За разлика од другите витамини, витамин Д функционира како хормон, и секоја клетка во вашето тело има рецептор за тоа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали сте изненадени? Белите заби се идеални за убавината. И повеќето се стремат да ја постигнат познатата „холивудска насмевка“. Сепак, дали е тоа добро...

Cotton Club

Славниот актер, продуцент и производител на пенливо вино, се испроба во улогата на моден дизајнер, благодарение на новата соработка со брендот Brioni… Холивудскиот миленик...

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Advertisement