Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

3 најздрави појадоци: го зајакнуваат организмот, го забрзуваат метаболизмот, обезбедуваат енергија за целиот ден!

Здравјето влегува преку уста. Сега е вистинска можност да се храните здраво. Конечно можете да јадете бавно, мирно и да имате здрав оброк.

Препорака на нутриционистите е прво да пиете 2 чаши вода секое утро. Водата ќе го разбуди телото и секоја клетка во телото. Потоа започнете ја вашата утринска вежба со добро истегнување и размрдување. Утринската вежба не мора да трае повеќе од 10 минути.

Потоа подгответе еден од овие 3 типа појадок:

Палента

Палента или качамак е без глутен и може да се конзумира без оглед на возраста.

Таа е идеална за мали бебиња, за луѓе кои се грижат за килограмите или за оние кои имаат проблеми со нивниот дигестивен систем.

Потребно: вода, брашно од пченка, сол, путер или маснотии.

Подготовка: Кога водата ќе зоврие, додадете го брашното и промешајте додека масата не се изедначи. Додадете сол и путер или маснотии и промешајте.

Можете да додадете сирење, сланина или јогурт или млеко на палентата.

Покрај тоа што ве заситува, овој појадок исто така ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе ги исчисти цревата.

Јајца

Варените или пржените јајца се совршен избор за појадок. За оние кои сакаат да го зајакнат организмот, предлагаме да појадувате јајца со парче сирење и чаша чај или јогурт.

Јајцата се полни со протеини, совршено се варат во човечкото тело и ги содржат сите витамини и минерали што ви се потребни.

Јајцата го штитат вашето здравје: Препорачаниот количина е максимум 4 јајца неделно!

Овесна каша

Вистинска домашна, овесна каша е неверојатно хранлива. Оваа храна со цели зрна може да помогнат при слабеење, да ги обнови резервите на здравиот холестерол, да обезбеди одлични избори за растителни влакна и така натаму.

Овесната каша е во состојба да го забрза метаболизмот, да го намали ризикот од карцином на дебелото црево, да го зајакне срцето и крвните садови, да го регулира шеќерот во крвта, да ја регулира тежината итн.

Прочитај

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...

Cotton Club

Копенхаген, главниот град на Данска, е домаќин на Модната недела пролет / лето 2021 година, што беше можност Данците да ги покажат своите најдобри...