Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

3 најздрави појадоци: го зајакнуваат организмот, го забрзуваат метаболизмот, обезбедуваат енергија за целиот ден!

Здравјето влегува преку уста. Сега е вистинска можност да се храните здраво. Конечно можете да јадете бавно, мирно и да имате здрав оброк.

Препорака на нутриционистите е прво да пиете 2 чаши вода секое утро. Водата ќе го разбуди телото и секоја клетка во телото. Потоа започнете ја вашата утринска вежба со добро истегнување и размрдување. Утринската вежба не мора да трае повеќе од 10 минути.

Потоа подгответе еден од овие 3 типа појадок:

Палента

Палента или качамак е без глутен и може да се конзумира без оглед на возраста.

Таа е идеална за мали бебиња, за луѓе кои се грижат за килограмите или за оние кои имаат проблеми со нивниот дигестивен систем.

Потребно: вода, брашно од пченка, сол, путер или маснотии.

Подготовка: Кога водата ќе зоврие, додадете го брашното и промешајте додека масата не се изедначи. Додадете сол и путер или маснотии и промешајте.

Можете да додадете сирење, сланина или јогурт или млеко на палентата.

Покрај тоа што ве заситува, овој појадок исто така ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе ги исчисти цревата.

Јајца

Варените или пржените јајца се совршен избор за појадок. За оние кои сакаат да го зајакнат организмот, предлагаме да појадувате јајца со парче сирење и чаша чај или јогурт.

Јајцата се полни со протеини, совршено се варат во човечкото тело и ги содржат сите витамини и минерали што ви се потребни.

Јајцата го штитат вашето здравје: Препорачаниот количина е максимум 4 јајца неделно!

Овесна каша

Вистинска домашна, овесна каша е неверојатно хранлива. Оваа храна со цели зрна може да помогнат при слабеење, да ги обнови резервите на здравиот холестерол, да обезбеди одлични избори за растителни влакна и така натаму.

Овесната каша е во состојба да го забрза метаболизмот, да го намали ризикот од карцином на дебелото црево, да го зајакне срцето и крвните садови, да го регулира шеќерот во крвта, да ја регулира тежината итн.

Прочитај

Four Seasons

Мистичната река во Јужна Америка, полна со возбуда и прекрасни животни … На пловидбата на втората најдолга река во светот, долга 6992 километри, ќе...

Green Tea

Некои луѓе едноставно се целосно посветени на својата работа, а совршен пример за тоа е Џим Бевериџ… Тој скоро наполни четириесет години работа, со...

Route 66

Range Rover 6×6, секако, со погон на сите шест тркала, изработен од компанијата T. Fotiadis Design е вистинско ремек дело. Станува збор за компанија...

Cotton Club

Брендот „ Louis Vuitton“ започнува нова колекција на кожни производи, дизајнирани од Виргил Абло, кои се дел од линијата „Таигарама“… Целиот опсег вклучува различни...