Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Знаете ли дека предолгото седење го зголемува задникот?

Експертите во Тел Авив покажаа дека станиците на маснотиите растат кај луѓето кој поголем ден од денот седат, поради што длабоко во мускулните ткива создаваат слоеви маснотија. Проблемот е и во тоа што и поради долгото седење мускулите на препоните , страничните мускули на слабината, стануваат многу напнати, додека мускулите на задникот –глутеус максимус, глутеус медиус и глутеус минимус стануваат опуштени и слаби.

Секако дека освен недоволната физичка активност и претераното седење, лошата диета е исто така многу битен фактор кај дебелеењето.

Што можеме да направиме да го намалиме задникот?

Како прво треба да ги исфрлиме сите непотребни шеќери, слатки сокови, колачи, бел леб, бурек, пици и останати продукти кои во себе содржат огромни количини на јаглехидрати и маснотии а имаат малку протеини. Од друга страна, треба да пиеме многу вода, и ни суплементација со рибино масло, односно омега 3 масни киселини, нема да ни одмогнат. Сепак што се однесува до физичката активност, препорачано е барем 3 пати неделно да се одработи некој вид на тренинг- тенис или кошарка не се лош избор, бидејќи ги активираат глутеалните мускули. Во теретана вежбајте на справи кои го имитираат качување по скали, а добро ќе ви дојде и масажа на бочнослабинските мускули, кои можете да ги опуштите со ролање на тениско топче по препоните, велат експертите.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Фотографката Никол Луиз Перкинс од Велика Британија, која моментално работи во средно училиште за деца со посебни потреби, го осмисли проектот Даун Дизни, во...

Cotton Club

Некои се сигурни дека маските кои донекаде штитат од коронавирус се модна изјава, на другите не им е грижа, па затоа ги ставаат најчестите...

Fool Moon

Лавот сака да биде во центарот на вниманието, Овенот сака личен обожавател, а Стрелецот сака авантура и некој што може да го следи неговото...

Fool Moon

Лилјанот е цвет што претставува доблест и чистота во христијанството и со тоа се поврзува со Пресвета Богородица, за што сведочат и делата на...