Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Сенфот: Одлично средство против изгореници и болки

Ако сте се изгореле одлично би било да се намачкате со дебел слој сенф, по што болките ќе се намалат, како и непријатното црвенило.

Во случај да сте настинале и да ве гребе грлото, добро промешајте сенф, половина лимон, половина лажица сол и мед и половина шолја зовриена вода. По 10 минути, откако течноста ќе се олади земете една голтка. Мешавината нема пријатен мирис или вкус, но е делотворна.

Овој зачин ќе ви помогне и да ги опуштите мускулите кои ве болат од претерано вежбање. Ако чувствувате болка во целото тело направете купка. Измешајте две лажици сенф, лажица морска сол и смесата ставете ја во полна када. По оваа купка задолжително е туширање за да отстраните мирисот на сенф.

Ако страдате од болки во долниот дел од грбот, помогнете си со едноставна паста која се прави од мелено синапово семе и два пати повеќе брашно. Лесно промешајте ја пастата со малку топла вода и ставете ја смесата на болното место. Зацврстете со завој или крпа и држете ја пастата околу 30 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

Прочитај

Cotton Club

Сарторијалниот стил е повторно во центарот на вниманието, бидејќи Giorgio Armani Made to Measure само што ја претстави својата кампања пролет/лето. Италијанскиот моден бренд...

Fool Moon

Лана Дел Реј се брани од обвинувања дека стиховите на нејзините песни се антифеминистички. На својот Инстаграм профил ги критикувала писателките кои ја нападнале...

Route 66

Според наводите, славниот фудбалер, Златан Ибрахимовиќ, има богатство проценето на околу 200 милиони долари… Ова е токму она што му овозможило да направи голема...

Wall Street

Продажба на автомобили Ферари може да се поврзе со продажба на соништа … Сепак, кој меѓу нас не би сакал светло црвен V8 италијански...