Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Нема подобра! Диета со зелен чај и млеко за почистување и слабеење

Секое утро милиони луѓе го започнуваат денот со шоља топол чај. Некои со шеќер, некои без, некои зелен, некој црн. Тие знаат дека чајот е корисен, но не знаат сите за квалитетите на зелениот чај. Многумина немаат слушнато за чајна диета, диета со зелен чај и млеко.

Диета со зелен чај и млеко

Диетатат со млеко и зелен чај највеќе е популарнa помеѓу оние кои сакаат да ослабат и потоа да ја одржуваат својата тежина во нормала. Млекочајот не само што е вкусен пијалок кој не прави да не чувствуваме глад, туку е одличен и за чистење и детоксикација на целиот организам од токсини. За еден ден со диетата со млеко и чај можете да изгубите од 0,5 до 2 килограми тежина (вишок на течности во организмот ).

Диетата со млекочај се препорачува да се држи еден ден, не повеќе од два пати месечно. Контраиндикации : нетолеранција на млеко, болести на бубразите и жолчната кеса и низок притисок. Ако имате некоја хронична болест, консултирајте се со вашито лекар.

За рецептот на диетата со млеко и чај ни е потребно :

1,5 литар немасно млеко,

2 лажици зелен чај

Наша препорака е вистинскиот зелен чај да го набавите во продавница за здрава храна, не користете чај во филтер кесички, бидејќи нема да осетите никаков ефект. Во сварено и потоа оладено млеко до 70 степени ( ова е важно – млекото не смее да биде млако, туку вруќо ) додадете 2 лажици зелен чај. Покријте  го и оставете да одстои 20 минути. Потоа исцедете го и испијте. Млеко-чајот пијте го во текот на денот по една чаша на секои 2 часа. Чајот со млекото се апсорбира одлично, бидејќи чајот го олеснува варењето а млекото ги ублажува ефектите на кофеинот. Во меѓувреме пијте негазирана вода. Водата треба да се пие по најмалку 2 литра на ден, обавезно, бидејќи млекото и зелениот чај е силен диуретик, а водата ја контролира рамнотежата во организмот. Исто така глад нема да почувствувате, затоа што млекото го ослободува организмот од осетот за глад.

 

Прочитај

Route 66

Како што одминува времето, ексклузивните автомобили од пред неколку децении стануваат уште ексклузивни. Се разбира, ако преживеале и ако се во првобитна состојба. Цената...

Wall Street

Откако Вирџинија Робертс претходно изјави дека член на кралското семејство има кукла со големина и налик на себе, сега открила дека принцот Ендрју сексуално...

Fool Moon

Добитникот на Оскар Шарлиз Терон е една од најплатените актерки во Холивуд денес, и оваа убавица која денес го слави својот 45 роденден, порасна...

Fool Moon

Камерон Дијаз направи редок исклучок и необично се појави на малите екрани велејќи дека сега чувствува „,мир“ откако се повлече од центарот на вниманието...