• Сподели на:

Храна која се бори против мастите

___

Честопати оние подебелките се изложуваат на ригорозни диети надевајќи се дека така ќе изгубат некој килограм. Поголемиот дел од нив (иако и екстремно слаби луѓе може да имаат масти), имаат масти над дозволената граница, кои му штетат на човечкиот огранизам. Најдобро би било тоа да се регулира со храна која ќе го забрза метаболизмот, што ќе овозможи побрзо согорување на мастите. Во тој поглед помагаат следниве видови на храна:

Зеленолисни растенија, како на пример спанаќот се добри извори на моќ. Истражувањата покажуваат дека нивната висока концентрација на витамини и антиоксиданси помага во намалување на гладта, истовремено пружајќи заштита од срцеви заболувања, рак, катаракта и губење на меморијата.

Мешункасти растенија, како на пример гравот, помагаат во стабилизирање на шеќерот во крвта. Тие исто така содржат голем процент на калиум, клучен минерал кој ја намалува дехидрацијата, ризикот од висок крвен притисок и мозочен удар.

Лук и кромид. Ова дуо на храна помага во разбивање на масните наслаги во телото, го намалува холестеролот, убива многу вируси, бактерии, габични инфекции и заштитува од срцеви заболувања.

Цимет. Според истражувања спроведени од Министерството за земјоделство на САД, додавањето една четвртина или цела мала лажичка цимет во чај, кафе или млеко, 20 пати повеќе ја забрзува работата на метаболизмот.

Ленено семе или масло од ленено семе. Овој вид на семе и маслото од него ги раствораат отровите кои се наоѓаат во масните ткива на телото. Откако ќе ги растворат, тие помагаат и во нивното исфрлање надвор од човечкото тело.


Оставете коментар

___