Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Еве зошто се будите уморни

Внимавате на вашиот сон, спиете по 8 часа навечер, а наутро се уште ви паѓа главата и никако не можете да сватите зошто сте толку уморни. Земете ги во предвид овие четири крадци на енергија.

Викенди спиете до пладне

Сите сакаме да го одложиме алармот и убаво да се наспеме за време на викендот, но тоа им и лоша страна, вели доктор Кристофер Винтер. Кога имате воспоставен систем на спиење, вашето тело знае кога би требало да се разбиди, а кога да одмара. А неколку саати повеќе спиење, може да го поремети тој систем. Експертите велат дека за време на викендите треба да спиете само час или час и половина повеќе од вообичаеното. Никако да не го прескокнете доручекот кој му е нужен на вашеето тело, па ако ви се спие секогаш пожете попладне да дремнете.


Телефонот е премногу блиску до вас
За ова многупати ве предупредиле, не го носете телефонот на спиење со вас. Зрачењето од телефоните може да го спречи лачењето на хормонот мелотонин, што ќе ве направи поспани. Најдоброто решение е сосема да го изгасите телефонот, а ако тоа не сакате да го направите, тогаш барем потрудете се да биде одалечен од вас.


Не сте вежбале од пред четири месеци
Вежбањето е вообичаен рецепт за добар сон, но ако имате напорен тренинг денеска не значи дека вечер убаво ќе спиете. Едно истражување спроведено на Нортвестерн универзитетот, докажува дека вежбањето ја убива несоницата после 4 месеци тренинг. Најдобро за вас е да имате тренинг најмалку три пати во неделата.


Спиете со своите миленици
Не им дозволувајте на милениците да спијат во вашиот кревет. Научете ги дека имаат свое место. Вообичаените звуци и потези кои мислите дека не ги забележувате, всушност ви ја крадат енергијата во текот на ноќта.

Прочитај

Four Seasons

Од Патагонија до Тасманија, овие дванаесет оддалечени одморалишта се дизајнирани да одржуваат далечина и да извлечат максимум од самотија и приватност… Долго пред зборовите...

Wall Street

Секој маж сака да мириса убаво, а секоја жена сака намирисан маж. Затоа е многу важно да изберете парфем што ќе ве направи среќни....

Fine Living

Можете ли да си го замислите животот, во кој излегувате во дворот пред вашата куќа и се качувате во вашата луксузна јахта, со која...

Fool Moon

Лего додаде уште една неверојатна серија на својата Technic линија – истата со помош на Bugatti Chiron претставена во 2018 година, на која постојано...