Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

До подобра меморија со какао

Со текот на годините и процесот на стареење луѓето постепено започнуваат да ја губат меморијата. Новата студија на Медицинскиот центар при универзитетот од Колумбија покажа дека консумацијата на какао може да ги спречи овие промени во мозокот.

Претходните истражувања открија дека нормалното намалување на когнитивната функција е поврзано со промени во оној дел на хипоталамусот кој е задолжен за формирање на нова меморија.

-Пронаоѓањето на врската меѓу причината и последицата беше главен мотив на студијата, но во меѓувреме откривме дека примената на какао може да го подобри помнењето, па дури и да ја поврати меморијата која се губи како резултат на стареењето, вели професор Скот Смол, водач на истражувањето.

За време на последната студија научниците го истражуваа влијанието на флаванолите од какаото врз делот од хипофизата задолжен за меморијата. Триесет и седумте испитаници биле поделени во 2 групи од кои едната консумирала повеќе флаваноли (900 мг на ден), а другата помалку (10 мг на ден) во период од 3 месеци. По завршувањето на истражувањето е утврдено дека оние кои земале поголемо количество флаваноли имале поголема циркулација на крв во хипофизата како и 33 проценти подобрување на меморијата, за разлика од оние кои консумирале помалку флаваноли.

-Ако испитаникот на почетокот од истражувањето имал меморија типична за 60-годишен човек, по три месеци меморијата му се подобрила како на 40-годишник, стои во студијата.

Тимот на научници планира да го повтори истражувањето, но овој пат со поголема група на испитаници со цел подобро да го анализира влијанието на флаваноли како и кое е оптималното количество кое што треба да се консумира за да има позитивни резултати по меморијата.

Прочитај

Wall Street

Иако на секого од нас му стана јасно дека пандемијата, корона вирусот нема да исчезне туку така, Ferrari брендот крои планови како да го...

Fine Living

Ремек дело од педесетите години од минатиот век, кое беше дизајнирано од угледниот американски архитект Френк Лојд Рајт, сега се наоѓа на продажба… Познат...

Cotton Club

Бисерите се носат веќе со векови – всушност, тие се највредниот подарок кај кинеските благородници уште од 2300 годиа пред нашата ера, додека во...

Cotton Club

Заедно со сите свои преубави новитети, Montblanc брендот лансираа и една старомоден примерок кој е дел од нивната 1858 колекција… Новитетот доби дизајнерски елемент...