Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

7 неверојатни намени на маргаринот

Со помош на овие меки намирници можете да ги одстраните флеките од вода, па дури и да спречите појава на мувла на некои намирници. Маргаринот е скоро неизбежен додаток на разни јадења, од колачи и торти до главни јадења. Не само дека е одличен за подмачкување на плехови и тепсии, да даде неверојатно убав вкус но и совршено се спојува со чоколадо во разни глазури, со помош на маргаринот можете да решите и некои други проблеми.

1. За да спречите на сирењето да се појави мувла, намачкајте го местото каде што е сирењето пресечено со тенок слој на маргарин.

2. Доколку сте искористиле само половина лук, маргаринот може да ја зачува другата половина свежа, а плус ќе го елиминира и мирисот од лук во фрижидерот.

3. По чистење на риби, на рацете и по неколку саата останува непријатен мирис. Тој мирис можете да го одстраните со мачкање на рацете со маргарин.

4. За полесно сечење на леплива храна, ножот од двете страни намачкајте го со маргарин.

5. Трагите од вода на дрвениот мебел најчесто настанува поради шолји и чаши. Флеките од вода намачкајте ги со маргарин и оставете неколку саати, така дрвото ќе ја впие мрснотијата, за потоа флеките од вода ќе станат помалку воочливи.

6. Доколку ноктите ви се кршливи, пробајте да ги обновите со бабиниот рецепт – преку ноќ оставете на ноктите маргарин и замотајте ги рацете во провидна фолија. Хранливите состојки од маргаринот ќе ги нахрани ноктите и ќе им го пружи потребниот сјај.

7. Непријатна ситуација, која најчесто се гледа во косата на дечињата, секако е залепена мастика. За најлесно и најбезболно да ја одстраните мастиката од косата, праменот намачкајте го со маргарин, каде веднаш потоа мастиката ќе се излизга од влакната.

Прочитај

Four Seasons

Постојат некои места на нашата планета, кои едноставно содржат повеќе маѓија од останатите. Еден од нив сигурно е Маракеш… Можност да уживате во мир...

Cotton Club

Постојат само два момента кога времето речиси ќе застане – кога сте во карантин и кога секој ден ви изгледа речиси ист, а потоа...

Fine Living

Rimor X јахтата е дизајнирана да ве однесе од едниот до другиот крај на земјата, а нејзиниот ентериер не потсетува на луксузна хај-тек палата,...

Route 66

Бугати Тип 57 и неговите подоцнежни варијанти се моментално најпосакуваните автомобили на светот, барем кога станува збор за вредноста , додека меѓу нив особено...