Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Златан Ибрахимовиќ се почасти со специјален модел на Ферари

Според наводите, славниот фудбалер, Златан Ибрахимовиќ, има богатство проценето на околу 200 милиони долари… Ова е токму она што му овозможило да направи голема колекција интересни автомобили.

Негов последен фаворит на четири тркала е ретката Ферари Монца СП2. Ѕвездата на светот на фудбалот скоро беше видена на улиците на Стокхолм како уживаше во возењето на овој автомобил. Покрај тоа, мора да признаеме дека Златан има широко искуство зад воланот на интересни, скапи модели, затоа што тој, меѓу другото, поседува ЛаФерари и Порше 918 Спајдер.

Патем, Ибрахимовиќ не е единствената славна личност кој поседува Ферари Монца. Минатата година беше откриено дека славниот готвач, Гордон Ремзи, си купил еден исто така црн, што е завршено со црвена лента што се протега хоризонтално над хаубата.

Моделот на Ибрахимовиќ е нешто помалку специфичен и е насликан во ексклузивна црна боја. Моделот има скудерија штитници на лаковите на тркалата и црвен ентериер. Моделот Ferrari Monza SP2 е придвижуван од 6,5-литарски V12 мотор со внатрешно согорување, кој произведува 799 коњски сили на 8.500 вртежи во минута, со 719 Nm вртежен момент. Ова е најмоќниот мотор со внатрешно согорување V12 што Ферари досега го создал за приватен модел на улица, а ние сме сосема сигурни дека неговиот татнеж е импресивен.

Исто така, мора да нагласиме дека Ферари планира да изгради само 499 примероци од овој модел, чија почетна цена е 2 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement