Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Вистинско богохулие: Преубавиот Ферари 360 Модена трансформиран во лимузина

Секоја измена по моделот на Ферари по пазарот едноставно не е привлечна за фановите кои се љубители на овој бренд…

Овие егзотични автомобили, кои се рачно изработени од најдобрите италијански мајстори, се совршени такви какви што се и нивните модификации се на работ на пожртвуваност. Можете ли да замислите, какви реакции се сретнал со седанот Ферари со проширеното тело? Неизвесно е да се каже дека фановите на славната марка воопшто не беа среќни. Оваа монструозна креација е, дополнително, пуштена во продажба како вредна уникатна.

Продолжениот седан, создаден уште од моделот Ferrari 360 Modena од 2003 година, се продава во Австралија. Реткиот, егзотичен Ферари постоел како нормален супер-двометар со две врати за првите девет години од животот, сè додека не се сретна со својот нов „креатор“. Еден човек по име Скот Маршал реши целосно да го трансформира својот Ферари и да го пресече на половина.

Според Скот, алуминиумските шини за продолжување на автомобилот биле додадени во шасијата, додека остатокот од телото е создадено од лесна фиберглас. И покрај тоа, конверзијата додаде скоро 1.200 килограми на постојната тежина на суперавтомобилот. Седанот на Ферари е опремен со специјална суспензија, за да го направи возењето удобно и удобно.

Задниот дел има врата што се отвора нагоре, додека автомобилот може удобно да прими до осум лица, вклучувајќи го и возачот. Кабината е опремена со оригинални кожни седишта, со две телевизори и минибар со LED акценти.

Мора да истакнеме дека седанот е придвижуван од истиот 3,6-литарски V8 мотор што може да се види во стандардните модели 360 Modena, со 400 коњски сили. Ако, поради некоја причина непознато за повеќето, сакате овој седан да стане дел од вашата колекција, знајте дека нејзината цена е 285.000 УСД, со можност за превоз во странство.

Сепак, мора да ве потсетиме дека ова не е единствената Ферари што доби третман на лимузина – всушност, има неколку, а што е интересно, скоро секој беше создаден од 360 модели модели.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement