Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Спортскиот Винтиџ автомобил Bugatti Type 59, некогаш во сопственост на белгискиот крал Леополд III, Е продаден на аукција за 12,5 милиони долари

Нов светски рекорд за најскапо продадено Бугати на аукција, постави спортски автомобил Бугати Тип 59 од 1934 година, кој некогаш бил во сопственост на поранешниот белгиски монарх Кралот Леополд III. Неверојатно редок и историски автомобил Бугати бил понуден на почетната аукција на Gooding & Company во Лондон, која требала да се одржи на 1 април. Аукциската куќа со седиште во Калифорнија била принудена да ги смени датумите поради пандемијата Ковид-19. Ценет како врвен автомобил на ГП трките, овој конкретен автомобил е одличен изведувач меѓу нестандардните тркачки автомобили пред Втората светска војна. Остварил целосна победа на Belgian Grand Prix at Spa и пласман на третото место на Monaco Grand Prix од страна на познатиот француски возач на трки Рене Драјфус за време на сезоната 1934-35. Како дел од официјалниот тркачки тим на Бугати, автомобилот го управуваа и најголемите тркачки sвезди во ерата на 20 век, вклучувајќи ги Роберт Беноист, Луис Чирон Рене Драјфус, Пјеро Таруфи, Ахил Варзи и ,Жан-Пјер Вимил.

Откако бил повлечен од трките, Тип 59 е испратен назад во фабриката Бугати, каде што беше трансформиран во спортски автомобил со поставување на нов менувач заедно со патна адаптирана шасија и каросерија. Сината боја на каросеријата „Бугати“ исто така е обоена со црна боја и била продадена на Леополд III во 1937 година. Според „Gooding & Company“, оттогаш автомобилот имал само пет различни сопственици и бил убаво зачуван во првобитната состојба, без никакво обновување или модификации. Аукциската куќа додаде дека шасијата со број 57248 е без сомнение најважната и најавтентична од сите тркачки автомобили на Бугати. Создаде историја со продажба за 9,535 милиони фунти (околу 12,5 милиони американски долари), вклучувајќи ја и провизијата за продажба на аукциската куќа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Секси потпис е лично впечатливо секси движење на жената – маневар на кој размислува нејзиниот партнер со часови откако достигнал оргазам, со денови потоа,...