Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Rolls Royce Kryptos – убавицa со скриена тајна

Секој од 50-те произведени модели вметнува голем број скриени кодови во неговиот дизајн …

Ролс Ројс штотуку создаде совршен автомобил за Нео, лик од филмот „Матрикс“ што го игра Киану Ривс. Тоа е модел на Wraith Coupe кој чини повеќе од 400.000 американски долари, а кој се карактеризира со тајни кодови. Воведена пред два дена, новата линија Wraith Kryptos Collection претставува серија од педесет елегантни примери на удари со две врати, од кои секоја, како што вели брендот, содржи „лавиринт на комплексни кодови“.

Сепак, не очекувајте да го пронајдете нивното решение во прирачникот на сопственикот, кој е завиткан во кожа. Клучот за сите кодови е во запечатен плик кој е безбедно привлечен во канцеларијата на извршниот директор на марката Ролс Ројс, Торстен Мулер-Отвос. Според сите извештаи, инспирацијата за новата колекција потекнува од немирен дизајнер на Ролс Ројс и аматерски криптолог, Кетрин Леман.

„Како дизајнер, секогаш сум бил фасциниран од идејата дека можете да комуницирате со пораки што само неколкумина одбрани луѓе ги разбираат, со помош на симболи, пиктограми и кодови“, објасни таа во својата изјава.

Што се однесува до името Криптос, Леман вели дека потекнува од античкиот грчки јазик и се однесува на нешто што е невидено, скриено и кодирано. „Кодовите можат да се видат пред милениуми, фаќајќи ја имагинацијата на најблескавите умови во светот“, додаде Кетрин.

Плоштадите започнуваат со иконскиот украс Дух на екстази што се наоѓа на аспираторот. Во основата на фигурата, може да се забележат серија мали кодирани гравури создадени од зелена емајл. Исто така, постои скриена тајна во деталите за обоени во делфик Греј. И додека на многумина ќе им изгледа дека е само не толку возбудлива сенка на сива боја, работите дефинитивно се менуваат кога ќе се допрат од сонцето – втиснетите сини и зелени честички одеднаш стануваат повеќе од видливи.

И тогаш, тука се линиите во боја, кои следат по телото на автомобилот. Горната линија е насликана во нова сенка, Kryptos Green, додека долниот е создаден во варијантата Dark Grey, со што се создава ефект на сенка. Според Леман, патеките се скриени во правецот на задниот дел од автомобилот, каде што линиите се пробиваат во неколку кодови.

Може да се видат малку појасни кодови кога ќе ја отворите вратата од автомобилот и да седите на повеќе од удобни кожни седишта, на кои им биле дадени сиви и детали од „Криптос зелена“. Наместо вообичаеното лого на Ролс Ројс, извезено во потпирачот за глава, сега има елементи во скриени кодови. Покрај тоа, на панелот пред совозачкото седиште се појавува енигматска порака.

Најочигледната презентација на симболот е прикажана во новиот пресврт на сјајното ѕвездено небо на овој автомобил. Сите ограничени изданија ќе добијат прекрасен, осветлен проток на податоци, кој зрачи преку покривот во форма на дигитален дожд што паѓа низ компјутерските екрани во филмовите. Другите тематски елементи вклучуваат осветлени џебови на вратите, со ткаена кожа и шевовите на Kryptos Green.

„Тоа е игра со многу слоеви. Пронаоѓањето на клучот станува составен дел од почитувањето на целосното значење на некој предмет што инаку може да се гледа како уметничко дело “, вели Леманова.

Текстот од првиот трејлер на филмот Матрикс, се чини дека е напишан токму за новите модели на Криптос: „Никој не може да се каже што е матрицата. Мора да го гледате сами “.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement