Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Олдтајмери: Essex и неговите модели

Essex, марка на автомобили кои биле произведувани од Essex Motor Company, од 1918 до 1922 година и Hudson Motor Company од Детроид, Мичиген, помеѓу 1922-1932 година. За време на неговите почетоци на производство, се сметал за мал автомобил со прифатлива цена. Essex генерално е заслужен за започнување на трендовите за отворен туринг автомобил, како и затоврени делови за патниците како правило, а не како исклучок.

Essex автомобилите биле дизајнирани за да имаат умерена цена, кои ќе бидат прифатливи за просечните семејства. Тие се докажале како издржливи автомобили, а н ивните способности биле потврдени и со самото тоа дека биле автомобили на AAA и Поштенската служба на САД. Во 1919 година Essex завршил со 50 часа, од 3,037.4 милји на тестот за издржливост во Синсинати, Охајо, со просечна брзина од 60.75 милји на час. Essex автомобилите биле заприметени и во многу искачувања на ридови. Во специјална Essex трка на автомобили, Glen Shultz победи во 1923 година на Pikes Peak Hill Climb.

Есекс ја уживаше популарноста веднаш по воведување 1919 годин. Повеќе од 1.130.000 Есекс автомобили беа продадени до 1932 година, кога потоа се пензионира и заменува со Terraplane.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...