Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Новата Убавица: Princess X95

Гледано од аспект на дизајнот, принцезата X95 ги крши сите правила – таа е отворена и пространа во внатрешноста, додека има и истражувачки труп за долги авантури …

Пред неколку дена, компанијата „Princess Yachts“ ја претстави својата нова јахта преку Фејсбук Лајв, платформа која се здоби со круцијално значење во последните неколку месеци. Сепак, неговиот необичен дизајн на серијата Х сигнализираше време на промена за принцезата, што ни донесе похрабар, покреативен период во нивното постоење, во кој тие поставија нови правила за дизајн, наместо слепо да ги следат.

X95 – X се залага за Explorer – не само морска промена за познатата компанија, туку и за сегмент од 100 метри од наутичкиот свет. Целите на овој бренд за нивниот брод Х 95 беа да создадат отворен концепт и преголем мост, така што сопствениците имаат поголема слобода да создадат амбиент на нивната јахта, повеќе простор за живеење и далеку поголема погодност во генерално помал труп.

Тимот на принцезите „Јахти“ соработуваше со наутичкиот архитект Бернар Олесински и италијанската куќа за дизајн, Пининфарина, каде што заедно работеа на воспоставување на првичниот концепт. Нивото на детали што го доби концептот може да се опише како стандард на автомобилската индустрија, што дефинитивно не е случај со наутички.

Детали, големи и мали, се уверија дека надворешните површини, како што е лакот на мостот, вообичаено ја рефлектираат светлината во сите услови, додека ентериерот доби дури и позначајни модификации. Дизајнерите решија да се ослободат од внатрешниот кормило, па затоа наместо тоа го ставија на највисоката палуба.

Sky Lodge нуди совршена видливост, не само преку страничните прозорци, туку и предните и задните, а имањето многу простор на горната палуба е прилично необично за јахта со ваква големина. Просторот на управувачката станица, кој инаку би го зафатил средниот простор, сега може да се претвори во мастер-пакет, кино, библиотека или што било друго што сакаат сопствениците. Чувството на отвореност е слично на оној што се доживува во отворено мансарда, каде внатрешните wallsидови не го нарушуваат погледот.

Прекрасниот волумен на ентериерот исто така беше една од главните цели на дизајнот, додека други промени вклучуваат чардак во клубот за плажа и кујна што може да се користи како простор за гости или дополнителна кабина за екипажот.

Сите овие промени придонеле за зголемување на ефикасноста на бродот, така што јахтата сега ќе има опсег од 2.000 наутички милји со брзина на крстарење од 10 јазли, додека може да развие и максимална брзина од 24 јазли.Како што дознаваме, првиот сопственик ја доби својата нова јахта принцезата X95 и веќе ужива во медитеранска крстарење, додека покрај тој брод, уште девет се продадени на луѓе од целиот свет.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...

Fool Moon

За разлика од другите хороскопи, бурманскиот хороскоп се потпира на денот во неделата кога сте родени наместо на годината. Астрологијата постои скоро онолку време...

Cotton Club

Креативната директорка на брендот Шанел, Вирџинија Виар, научи многу од нејзиниот учител Карл Лагерфелд, вклучително и создавање бестселер што ќе лови илјадници девојки ширум...

Four Seasons

Познатата водителка Елен Деџенерес и нејзината сопруга Порша де Роси наскоро повеќе нема да бидат соседи на принцот Хари и Меган Маркл во Монтесито,...