Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Најлудиот Koenigsegg Reger автомобил досега направен

Иако Коенигсгес Јеско и Гемера го привлекоа целото внимание во последните неколку месеци, невозможно е да се заборави најмоќното оружје на шведскиот производител на автомобили, хибридниот Ригер.

Претставен на Саемот за автомобили во Џенева во 2015 година, моделот Regera се напојува со 5.0-литарски V8 мотор со две турбо-турбини, кој работи во комбинација со три електрични мотори YASA. Сè на сè, автомобилот испорачува 2.000 Nm вртежен момент и 1.479 КС и има интригантен „Koenigsegg Direct Drive System“ што значи дека му недостасува традиционален менувач. Регера претставена во ова конкретно видео е една од најимпресивните во кои наидовме.

За почеток, надворешноста е завршена со специјални софистицирани сини јаглеродни влакна за кои сме сигурни дека се премногу скапи. Контрастната форма на телото носи голем број на акценти на јаглеродни влакна, особено на предната страна на решетката, на страните и на задното крило.

Регера е опремена и со достапен „пакет на духови“. Ова значи дека има зголемен преден разделник акцентиран од нови детали за јаглеродни влакна, уникатни елементи на задниот дел и кориснички систем за суспензија. Златните акценти продолжуваат на задниот дел, со обележјата на златото Koenigsegg и Reger и обележјата со злато „Ghost Squadron“ веднаш зад задниот прозорец. Нашиот омилен дел од оваа специјална Регера се сјајните златни тркала со црни акценти во средина.

Внатрешноста на кабината на возачот ја следи темата на надворешноста и има изобилство на сина Алкантара, вклучувајќи седишта, врати и табла. Целиот дел е создаден од мат јаглеродни влакна и златни елементи.

Дали ти се допаѓа? Погледнете го видеото, а потоа споделете ги вашите коментари со нас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement