Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

моќната климатизацијата на моделот bugatti chiron

Bugatti Chiron е вистинско инженерско чудо што покажува што може да се постигне кога автомобилскиот инженеринг се движи кон апсолутна граница.

Речиси секоја компонента на луксузен хипер автомобил е импресивно комплицирана, вклучувајќи ја и нејзината климатизација. Ако случајно не разберете како една клима за автомобили се разликува од друга, ние ќе ви објасниме сè. Марката Bugatti штотуку објави информација за количината на вложена работа во инженерството на совршената единица за климатизација Chiron модел, која работи непречено во сите услови, дури и со брзина поголема од 400 километри на час.

Според Џулија Лемке, генерален технички координатор на системот за климатизација „Бугати“, вистинскиот предизвик е да се создаде систем за ладење кој брзо ја достигнува посакуваната температура и работи тивко во позадина, без да влијае на искуството за возење на сите патници во автомобилот.

Друг голем предизвик за единицата за климатизација во Chiron е да работи со неверојатна брзина. Chiron и другите варијанти на хипер-автомобили врз основа на тоа можат да достигнат брзина од повеќе од 400 км на час. Системот во Bugatti Chiron е различен од единиците што се наоѓаат кај конвенционалните автомобили. Вака објаснува познатиот бренд: „Кај конвенционалните возила, воздухот е присилен навнатре на долниот крај на шофершајбната, но во Бугати тоа се случува само до брзина од околу 250 км на час. Отсега, се менува на негативен притисок: софистициран систем за контрола со дополнителен амортизер на воздухот и оптимизиран издув гарантира дека воздухот продолжува да влегува во внатрешноста“.

Квадратната површина на стаклото на моделот Chiron е многу поголема од класичните автомобили благодарение на рамниот ветробран со ширина од само 21,5 степени. Ова додава повеќе сончева топлина во внатрешноста на кабината, што дополнително се влошува со популарната опција Ski View на Chiron. Климата, се разбира, мора да биде посилна за да ја задржи возачката кабина. Лемке рече дека компресорите за климатизација „Bugatti“ имаат капацитет за ладење до 10 киловати (13 коњски сили), што според Bugatti е доволно моќно за да работи во просек од 80 квадратни метри.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement