Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II е многу редок автомобил со пинкатна цена

Како што одминува времето, ексклузивните автомобили од пред неколку децении стануваат уште ексклузивни. Се разбира, ако преживеале и ако се во првобитна состојба. Цената е во согласност со тоа, но за тоа ќе разговараме подоцна.

Вистински пример е Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II, кој е направен во само 500 примероци. Тоа беше најмоќната верзија на Mercedes W201, или 190.

Создаден е со тоа што Мерцедес одлучи да се натпреварува во познатите трки за патнички автомобили ДТМ. Беа возени сериски автомобили, а за да бидат наречени сериски, тие морале да бидат произведени во најмалку 500 примероци.

Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II се напојува со 2,5-литарски мотор Косворт, развиен врз основа на 2.3-литарскиот мотор М102 на Мерцедес. Постигнува импресивни 232 коњски сили со максимум од 7200 вртежи во минута. Максималниот вртежен момент е 245 Nm на 5000 вртежи во минута.

За оние кои се заинтересирани за овој модел, тие ќе можат да го купат, бидејќи копија број 105 од 1990 година е на аукција. Тековната цена е 205.000 американски долари и се очекува да се движи од 225 до 275 илјади американски долари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...