Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Луна – електричен мотор за еден сосема нов свет

Работилницата во Бруклин Тартформ, првично го објави својот атрактивен електричен мотор Луна пред две години, со првите испораки во текот на 2019 година …

Сепак, инженерските вложувања со одредени амбициозни делови од својата технологија го поместија тој датум малку подалеку, па компанијата одлучи да го започне одново, овој пат со целосни спецификации, ревидирана цена и датум на испорака. Во срцето на овој модел е PMAC електричен мотор со 55 коњски сили, кој храни литиум-јонски акумулатор од 10 kWh, со интегриран полнач. Тежината на моторот ќе биде околу 200 килограми, што припаѓа на доменот на нормалата за овој тип на дво-тркала, и заради тоа ќе има прилично скромна максимална брзина од 153 километри на час, со забрзување од нула до сто на час за 3,8 секунди.

Со оглед на регенеративното сопирање, преодниот опсег на моторот ќе биде околу 200 километри ако го возите низ градот со мала брзина, додека ако тргнете во авантура на автопатот, тој опсег ќе биде значително помал. Мора да признаеме дека дизајнот на моторот навистина изгледа убаво – станува збор за стругалка во срцето, со рачно формирано алуминиумско тело, едно веганско седиште во кожа, гломазни гуми и голема кутија за батерии што успешно ја крие својата тајна. Tarform има за цел да го постави својот Luna мотор од другите кои се малку слични на него со помош на интересни технолошки подобрувања. Прво на сите, моторот е модуларен, така што можете да го подобрите неговото пакување по батерии како сакате, додека неговото тело е целосно променливо, кога марката стартува дополнителни опции.

Потоа, тука е откривање на радарот за слепи точки, кој ве предупредува за возила зад и веднаш до вас преку вибрации на седиштата. Исто така, има и задна камера, која ви овозможува можност брзо да видите што се случува зад вас со поширок агол во однос на огледалата. Апликацијата Tarform ќе ви овозможи да ја видите вашата статистика за возење, што ќе ви даде преглед на потенцијалните подобрувања што можете да ги направите. Конечно, мора да потенцираме дека ќе се создадат само 54 такви модели.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement