Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Лука Валебона претставува нов концепт на јахта – гравитација

Италијанскиот архитект и дизајнер на јахти, Лука Валебона, го претстави неверојатниот концепт на алуминиумска суперијахта, наречена Гравикс…

Со асиметрични карактеристики на дизајнот, прекрасната јахта во должина од 62 метри не поврзува со претходниот концепт на Валебон, TLV62, кој беше специјално дизајниран за италијанскиот бродоградилник, Танко Јахти.

Гравитацијата има спортски дизајн, а во исто време е елегантна и елегантна, а заради неговата функционалност лесно ќе ја подобри употребата на просторот. Суперијахтата ќе понуди прекрасни отворени простори, со неколку простори за релаксација на сонцето и долна палуба, заедно со лак, додека дел од тоа е и хелипорт, со пространа тендерска гаража, која е доволно голема за тендер од 8,5 и 6 метри, заедно со четири џет-скии.

Јахтата на гравитација ќе има простор за 14 патници во шест ВИП, близнаци или двокреветни кабини, со комерцијална кабина која нуди максимална приватност. Јахтата ќе има и удобни салони на долната, главната и горната палуба, додека екипажот ќе има осум одделни кабини и места за одмор. Она што е особено интересно е фактот дека трпезаријата на екипажот се наоѓа на предниот дел на главната палуба, наместо традиционалната позиција на долната палуба.

Општо земено, дизајнот на ентериер на оваа јахта се фокусира на вертикални и хоризонтални линии, пренесувајќи елегантен надворешен дизајн внатре. Кујната е уште една клучна карактеристика на оваа јахта, со големи прозорци од едната страна, кои на гостите им даваат можност да го набудуваат готвачот додека ги подготвува своите оброци.

Лука Валебона ја дизајнираше оваа јахта со два мотори Caterpillar 3512, кои ги исполнуваат сите барања на IMO III. Јахтата на гравитација ќе има брзина на крстарење од 14 јазли, додека нејзината максимална брзина се проценува на 16 јазли. Наводно, може да достигне опсег од 4.500 наутички милји, со просечна брзина од 12 јазли.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement