Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Конечно стигна: Nissan од милион долари

Nissan & Italdesign пред две години соработуваа на заеднички проект, како би ја прославиле педесеттата генерација на GT-R и италијанската дизајнерска куќа…

Резултатот од заедничката работа беше уникатна креација наречена GT-R50, која е опишана како GT-R без ограничување од страна на шефот на дизајнот во Nissan. Двете компании нешто подоцна најавија ограничување на производството, благодарение на неверојатната побарувачка со која се соочија. И конечно после две години чекање, првиот примерок од овој модел вреден 1.1 милион долари е претставен, а можеме да кажеме дека изгледа скоро идентично како својот прототип.

Базиран на R35 Nissan GT-R Nismo, овој модел со ограничено издание е всушност рачно изработен. Него го движи ист 3.8 литарски двојно-турбо V6 мотор, кој се наоѓа во старомодниот модел, со тоа што е туниран како би произвел поголема моќ. Како што изјавуваат од Nissan, GT-R50 исфрла 710 bhp, кое е постигнато со замена на стандарните GT-r турбини со два GT3 единици кои се наменетеи за тркачите стази, заедно со големи ладилници, отпорни клипови и носачи. Шестстепениот менувач со дуалено квачило исто така е прилагоден на новата моќ на овој модел додека GT-R50 осдржи и нови Bilstein варијабилни амортизери обезбедуваат подобри перформанси.

Дизајнот на моделот GT-R50 е дело на Nissan производниот погон во Сан Диего и можеме да кажеме дека изгледа поостро и футуристички во споредба со стандарниот R35 GT-R. Сите делови на овој модел се трачно изработени во Италија, додека финалното составување во Italdesign.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement