Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Компанијата банкротирала, автомобилите останаа: Овие машини собираат прашина во напуштен салон

Во криза, луѓето трошат помалку, а првото нешто што се откажуваат е луксузот. Во таква атмосфера не е тешко да се успее, дури и на пазарот преплавен со милионери.

Овие фотографии од морничаво испразен изложбен салон доаѓаат од Кина. Тоа е првиот дистрибутер на луксузни автомобили во јужниот дел на Кина што ги отвори своите врати во 2005 година. Изложбениот салон во Гуангжу, во меѓувреме, ги затвори своите врати и неодамна е посетен од еден обожавател на автомобили познат на социјалните медиуми како Ченгормандо.

Таму пронајде голем број на атрактивни автомобили во беспрекорна состојба. Porsche Carrera GT, Ferrari 575 Superamerica и Corvette Z06 се многу привлечни автомобили, дури и кога се покриени со густ слој прашина. Да, затворањето на овој салон нема никаква врска со моменталната криза со корона, падна набргу по отворањето, веројатно за време на првата криза на овој милениум, според достапните информации. Истото го сугерира и промотивниот материјал за Ferrari 612 Scaglietti, кој беше во продажба до 2011 година.

Според информациите со кои располага „ченгормандо“, овие автомобили стојат најмалку осум години, а меѓу нив најинтересен е Порше, кој денес постигнува цена од еден милион долари. Да потсетиме, станува збор за модел кој е придвижуван од атмосферски 5,7 V10 со 612 КС и 590 Nm, кој достигнува 100 км на час за 3,9 секунди и оди до 330 км на час. Без разлика, тоа е вистински колекционерски третман.

Исто така, тука е интересната спортска машина Ферари. Се напојува со 5,7 V12 со 540 КС и 588 Nm, а станува збор за модел со рачен менувач. Беа произведени само 43 примероци. Има 100 км на час за 4,2 секунди и достигнува 320 км на час.

Конечно, има Corvette C5, со цена надвор од клубот на гореспоменатите модели. Но сепак, жолтата боја, енергетскиот V8 и агресивниот дизајн го прават многу пожелен автомобил.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Познати личности позираа во гламурозни креации од својот … дом. Еми наградите оваа година можеби беа виртуелни и немаше црвен тепих со физичко присуство,...

Fool Moon

Познатиот американски рок-музичар Брус Спрингстин денес го слави својот 71 роденден во друштво на сопругата Пати Скијалфа (67) со која е во брак 29...

Cotton Club

Ние ја сакаме модата затоа што некако не заокружува, таа делува како филтер што помага да падне светлото точно на начинот на кој треба...

Four Seasons

Ѕирнете во волшебниот и ултра-ексклузивен 21 Royal Suite – најекстравагантната приватна дестинација на Дизниленд. Најексклузивната адреса во Дизниленд сега е 21 Кралска улица, дискретно...